Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
ZPRAVODAJ - aneb co se děje
 ZPRAVODAJSTVÍ

<zpět do souhrnu zpráv

Ivanovičtí i NESEHNUTÍ se postavili za zaměstnance a zaměstnankyně Bauhausu


4. 7. 2012 - BRNO [NESEHNUTÍ/ Klidné Ivanovice ]

Nevládní organizace NESEHNUTÍ podává trestní oznámení na neznámého pachatele, který podvedl pracovníky a pracovnice přijaté do ivanovického Bauhausu. Těm totiž bylo zatajeno, že stavba hobby marketu nemá stavební povolení a nemůže být otevřena. Bauhaus si pouze nechal vypracovat tzv. stavební certifikát soukromým autorizovaným inspektorem: tajně a bez zákonem požadovaných souhlasů sousedů a sousedek. Účinnost podezřelého certifikátu proto následně odložil soud.

Nevládní organizace NESEHNUTÍ učinila sérií právních kroků na obranu práv zaměstnanců a zaměstnankyň firmy Bauhaus. Firma pracovníka a pracovnice – podle svých vyjádření – propouští, neboť stále neotevřela svoji prodejnu v Brně-Ivanovicích. Organizace podává trestní oznámení na neznámého pachatele, který podvedl zaměstnance a zaměstnankyně a při náboru jim zatajil, že jejich pracoviště je vybudováno v rozporu se zákony a nemůže spustit provoz. Ze stejného důvodu podává i podnět Státnímu úřadu inspekce práce a obrací se na odbory.

„Aktivity Bauhausu již několik let ohrožují životní prostředí lidí v Ivanovicích. Nyní začal postup firmy dopadat na samotné zaměstnance a zaměstnankyně,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

„Chápu rozhořčení lidí, kterým teď Bauhaus hrozí propouštěním. Je to právě tato firma, která svým pracovníkům a pracovnicím zatajovala problémy a nezákonnosti spojené s jejich stavbou v Ivanovicích a která nyní na ně přenáší následky svého počínání“, doplňuje Milan Štefanec z NESEHNUTÍ. Jako jeden z důkazů pro skutečnost, že firma zatajovala informace zájemcům o zaměstnání, uvádí nahrávku rozhovoru zájemce o zaměstnání s personální pracovnicí společnosti Bauhaus.

Stavbu provázely – kromě pokoutně vydaného certifikátu - i další nezákonnosti: od nedodržení územního plánu, přes navezení zboží do nezkolaudované budovy až po nelegální vztyčení osvětlení budovy i parkoviště.

„Na porušování předpisů – včetně pokoutně vydaného certifikátu – poukazujeme již několik let a opakovaně vyzýváme k nápravě. Bauhaus moc dobře věděl, jaká je situace, a svým zaměstnancům to měl sdělit, když je přijímal pro práci v nezkolaudované budově zatížené předběžným opatřením soudu,“ připojuje se za sdružení ivanovických občanů a občanek Klidné Ivanovice Petra Šterbáková-Täuberová.

Proti záměru výstavby se postavilo 73 % dotázaných ivanovických občanů a občanek v sociologickém průzkumu, který provedla Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Více informací na webu NESEHNUTÍ

Komentáře

Nesouhlas
Petr Svobda, 17. 7. 2012

Bauhaus Ivanovice


Protože zásadně nesouhlasíme s pofidérními praktikami občanského hnutí NESEHNUTÍ, rozhodli jsme se k reakci na aktivitu pana Koželouha:

Vážený pane Koželouhu,

reagujeme na Vaši aktivitu, kterou jste publikoval na www.denikreferendum.cz, a to podání trestního oznámení, prý „k ochraně práv propouštěných zaměstnanců a zaměstnankyň firmy Bauhaus“.
My propuštění zaměstnanci ivanovického Bauhausu se důrazně ohrazujeme a distancujeme se od podivných praktik občanského sdružení nesehnutí! Vždyť do dnešního dne jste nikoho z nás propuštěných zaměstnanců nekontaktoval a nezeptal se nás, jak a zda vůbec chceme pomoci!
Důrazně Vás proto žádáme, abyste si pro vlastní mediální zviditelňování vybral někoho jiného, kdo o to stojí. My to nejsme.
Musíme totiž připomenout, že prvotní příčinou toho, proč v současnosti přicházíme o práci, je soudní spor Vašeho občanského sdružení Nesehnutí, ve kterém napadáte stavební oprávnění na obchodní centrum Bauhaus Ivanovice. Možná , kdyby jste svojí píli a snahu směřovali k vytváření hodnot a ne k jejich ničení, a v důsledku toho i ničení našich sociálních jistot, že bychom Vám pak mohli věřit Vaše přesvědčení a snahu.
Pane Koželouhu, pokud Vám opravdu záleží na našich právech a na tom, abychom mohli vykonávat práci, pro kterou jsme byli najati, tak přece můžete jednoduše stáhnout svoji žalobu! A tím celou věc okamžitě skončit. Cokoliv jiného je jen protahování věci, kterou jste spustili pro vlastní zviditelnění – a svým trestním oznámením v tom pokračujete.Upozorňujeme Vás , že pokud se budete nadále zašťiťovat naším jménem, a nezanecháte vašich aktivit naším jménem, jsem připraveni bránit svá práva případně i v soudním sporu. My zaměstnanci Bauhausu se důrazně znovu distancujeme jak od Vašich nekalých aktivit, tak i od organizace Klidné Ivanovice a jejích činnosti.

Zdeněk Strmiska, ing. Petr Svoboda a propuštění zaměstnanci ivanovického Bauhausu
Reagovat< zpět do souhrnu zpráv

 KALENDÁŘ AKCÍ


-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit