OBČANSKÁ SPOLEČNOST

Sociální model porodu


Zastánci sociálního modelu vycházejí z předpokladu, že porod je zcela normální fyziologický proces, který většina zdravých rodiček dokáže zvládnout z vlastních sil, pokud jsou pro porodní proces vytvořeny optimální podmínky. Nejde tedy o to porod již dopředu usměrňovat či urychlovat, nýbrž především o to jej nerušit a pouze dohlížet na jeho bezpečný průběh.

Výhody:

K pozitivům přirozeného porodu patří zejména vnímání porodu jako pozitivního a posilujícícho zážitku. Ten podporuje individuální a osobní zacházení s rodící ženou i jejím partnerem, neaplikování rutinních předporodních opatření, nezneužívání farmakologických bolest tišících prostředků, možnost výběru porodní polohy, nízké procento epiziotomií a operativních ukončení porodu, citlivé zacházení s novorozencem, rychlé zotavení rodičky po porodu, bezproblémové šestinedělí, vysoké procento úspěšně a dlouhodobě kojících matek a přirozené posílení vazby mezi všemi členy nové rodiny.

Nevýhody:

V souvislosti s nevýhodami se nejvíce hovoří o horší možnosti poskytnout rodící ženě či miminku okamžitou pomoc v případě vzniku akutního nebezpečí.

X   ZAVŘÍT OKNO