Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
    ÚČAST NA ROZHODOVÁNÍ - Zapojte se, stojí to za to!
- Příklady z praxe
- Jak na to
- Zákony
- Odkazy
- Slovníček

Příklady z praxe

Zasluhuje si Kleť ochranu aneb ochrana krajinného rázu v praxi

  1. Úvod
  2. První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta
  3. Nová upravená žádost o povolení vysílače
  4. Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií
  5. Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz
  6. Petice proti vysílači, mediální aktivity
  7. Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti
  8. Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty
  9. Závěr
  10. Časový sled správních řízení v kauze
  11. Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003

Nová upravená žádost o povolení vysílače

Dne 22. ledna 2001 uspořádal JUDr. Ladislav Faktor setkání představitelů samosprávy, státní správy a občanských ekologických iniciativ k prezentaci nové upravené verze vysílače. Na tomto setkání mj. uvedl:

„Ač tento předpokládaný materiál je v první řadě pochopitelně záležitostí stavební, technickou a technologickou, celý záměr nepostrádá ani širší společenské souvislosti. Povolovací řízení může totiž zásadním způsobem proměnit příští podobu existence regionální rozhlasové frekvence, která již řadu let pozitivně ovlivňuje dění celého regionu. Rádio Faktor, má-li plnit licencí svěřenou rozhlasovou odpovědnost, musí mít nutně stejná, či alespoň velmi podobná východiska k vysílání konkurence. Je nepochybné, že tomu tak dosud v plném rozsahu není, neboť stávající umístění vysílače 104,3 MHz není schopno pokrýt celý region dostatečně silným a komfortu stanice FM odpovídajícím signálem“.
(Z projevu Ladislava Faktora)

Umístění konstrukce příhradové trubkové věže o výšce 80,00 m je navrženo na jihozápad od stávající rozhledny (směrem ke hvězdárně) do kamenitého svahu mezi vzrostlé stromy, na okraj stávajícího průseku vedoucího východně od vrcholu.
(Citace z ověřovací studie Rádia Faktor)

Dne 6. 2. 2001 podalo Rádio Faktor Správě Chráněné krajinné oblasti Blanský les novou žádost o vydání stanoviska k výstavbě vysílače. 8. 2. 2001 oznamuje Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les zahájení správního řízení dle §§ 12 a 44 zákona č. 114/1992 Sb. a upozorňuje občanská sdružení na možnost přihlásit se v duchu ust. § 70 tohoto zákona k účasti v tomto řízení. Této možnosti využívají sdružení Calla, Hnutí Duha a Památkářská obec českokrumlovská. Na vědomí bylo zasláno zahájení řízení Hvězdárně a planetáriu České Budějovice s pobočkou na Kleti. Ta se k záměru rovněž vyjádřila:

„Naše hvězdárna s ohledem na pobočku Observatoř Kleť bude z hlediska případného dalšího územního a stavebního řízení účastníkem ve smyslu ust. zákona č. 50/1976 Sb., stavební zákon a dle nálezu Ústavního soudu č. 96/2000 (např. ovlivněním výhledu z observatoře, osvětlením vysílače, ovlivněním místního mikroklimatu odpadním teplem z vysílacích agregátů, prašností a otřesy jak při výstavbě samotného vysílače i přístupové cesty, tak i při užívání nové přístupové cesty). Observatoř Kleť je významným astronomickým pracovištěm s mezinárodně uznávanými výsledky a kvalitní klimatické, světelné a další podmínky na Kleti jsou velmi potřebné pro jeho práci.“

K nové žádosti se opětovně vyjadřují negativně výše uvedená občanská sdružení a znepokojují se politizováním situace (viz Průběh prezentace záměru v budově Rádia Faktor). Kladné stanovisko předkládá obec Křemže.

Sdružení Calla navrhuje v duchu § 33 odst.1 SpŘ uložit investorovi zpracovat biologické hodnocení dle § 67 zákona č. 114/1992 Sb:

Předložená a “veřejně“ prezentovaná a medializovaná dokumentace “nadbytečně“ zdůrazňuje „politicko společenské“ a technicko bezpečnostní údaje, nezbytnost a jedinečnost navrhovaného řešení. Na druhé straně opomíjí minimální sumarizování údajů o zájmovém území z hlediska součásti Chráněné krajinné oblasti Blanský les a možné vlivy na provoz a výzkumnou činnost pobočky Hvězdárny a planetária České Budějovice. Vzhledem k tomu, že se jedná o opakované nedostatky z předchozího správního řízení, které bylo končeno vydaným rozhodnutím, považujeme tento fakt za důvod k přerušení správního řízení dle § 29 zákona č. 71/1967 Sb., neboť předložené podklady neposkytují dle našeho názoru správnímu orgánu dostatek informací dle § 32 tohoto zákona pro objektivní posouzení věci a vydání správního rozhodnutí.

Z pozice účastníka řízení zároveň navrhujeme v duchu ust. odst. 1 § 33 uložit investorovi zpracování tzv. biologického hodnocení dle § 67 zákona č. 114/1992 Sb. se zřetelem na posouzení krajinného rázu dle § 12 tohoto zákona, včetně posouzení vlivu stavby na lesní porosty a ekosystémy a to i ve vztahu k příjezdové komunikaci. V tomto směru je nezbytné, aby podkladem pro toto hodnocení bylo fotogrammetrické zpracování dálkových pohledů dle zadání Správy Chráněné krajinné oblasti se zohledněním požadavků Hvězdárny a planetária.

Zároveň požadujeme, aby investor předložil posouzení možného sdílení stávajícího vysílače českých telekomunikací a to formou znaleckého posudku ČTÚ. Vzhledem k tomu, že tuto stavbu lze chápat i v souvislosti se zpracovávaným metodickým postupem MŽP pro posuzování obdobných staveb, považujeme za vhodné motivovat přerušení tohoto řízení k provedení posouzení stavby dle této metodiky.

Přesto, že se domníváme, že správní orgán, v tomto případě Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les, by mohl rozhodnout jednoznačně v neprospěch žadatele již na základě dostupných a zákonných podkladů a opatření, zejména pak Vyhlášky o zřízení Správy Chráněné krajinné oblasti Blanský les a Plánu péče Chráněné krajinné oblasti Blanský les, je námi navrhovaný postup v souladu s procesním postupem správního řízení dle zákona č. 114/1992 Sb. a vyřeší možné komplikace pro územní řízení. Pro vydání našeho konečného rozhodnutí žádáme postupovat dle odst.2 § 32 zákona č. 71/1967 Sb.,tj seznámit účastníky řízení s předloženými podklady před vydáním správního rozhodnutí.
(Ze stanoviska Sdružení CALLA)

Calla zároveň objednává u Agentury ochrany přírody a krajiny v Českých Budějovicích posouzení vlivu stavby na krajinný ráz dle § 12 zákona č. 114/1992 Sb. Vzhledem k tomu, že tento posudek je zpracován a zaslán Správě Chráněné krajinné oblasti Blanský les, Calla si jej vyžádala v souladu se zákonem č. 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí a z titulu účastníka správního řízení:

§ 23 odst. 1 SpŘ - Účastníci řízení a jejich zástupci mají právo nahlížet do spisů s výjimkou protokolů o hlasování a pořizovat si z nich výpisy.

Posudek zpracovaný ing. Vladimírem Šámalem dne 30. 4. 2001 Calla obdržela v zákonné lhůtě.

Výstavbou základnové stanice dojde nepochybně i k závažnému narušení místa krajinného rázu, jehož charakter, typický pro horské partie utváří mohutné skalní útvary spolu se soliterními balvany, skalní sutí a lesním porostem. Vybudování mohutné příhradové konstrukce o půdorysu 8 x 8 m bude v místě představovat značně rušivý prvek, při výstavbě základnové desky přístupné komunikace a technologického objektu v značně obtížném terénu pak dojde k závažnému narušení a částečné likvidaci dochovaných přírodních prvků (narušení skalních útvarů, likvidace balvanů, změna konfigurace terénu při vytváření terénních zářezů aj.) a k značnému negativnímu ovlivnění původních přírodních prvků.
Závěr:
Na základě vyhodnocení možného vlivu výstavby základnové stanice Radio Faktor Kleť-II. varianta na krajinný ráz místa a oblasti konstatujeme, že navržená stavba zejména vzhledem k umístění, dimenzím a celkovému konstrukčnímu provedení zásadně naruší dochované harmonické vztahy a měřítka v krajině a negativně ovlivní krajinný ráz, kulturní a historickou charakteristiku místa a oblasti. Z těchto důvodů realizaci stavby nedoporučujeme.
(Citace z posudku V. Šámala)

Dne 12. 2. 2001 odpovídají České radiokomunikace, a.s. oblast Jižní Čechy JUDr. Faktorovi na dotaz k provozu Radia Faktor na Kleti:

O záměru Rádia Faktor vybudovat stožár o výšce 80 m na vrcholu Kleti víme pouze prostřednictvím médií a z „doslechu“. Nikdo z Rádia Faktor se na nás doposud se žádostí o umístění vysílací technologie na našem objektu, ve smyslu § 45 zákona o telekomunikacích, č. 151/2000 Sb. neobrátil. Pokud se zástupci Rádia Faktor na nás se žádostí o umístění vysílací technologie obrátí, lze jednat o konkrétních podmínkách umístění, včetně podmínek jejího provozování.

Dne 14. 3. 2001 vyzývá Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les Rádio Faktor k doplnění podkladů k žádosti, tj. souhlas s udělením výjimky z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů živočichů ve smyslu § 50 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb. (dokladovat alespoň podání žádosti). O udělení výjimky z ochranných podmínek sýce rousného a kulíška nejmenšího pak bylo požádáno Ministerstvo životního prostředí ČR dne 19. 3. 2001.

Správa rovněž požaduje předložit fotogrammetrické snímky s geometrickým zákresem navržené konstrukce provedené autorizovaným geodetem z pěti konkrétních stanovišť.

Dne 3. 4. 2001 přerušuje Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les správní řízení z důvodu zahájení řízení o předběžné otázce (§ 40 zákona č. 71/1967 Sb. SpŘ) - udělení výjimky z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů živočichů, o které rozhoduje MŽP.

Správa Chráněné krajinné oblasti si dále z vlastní iniciativy nechává zpracovat soudně znalecký posudek vlivu navrhované stavby nového vysílače na vrcholu hory Kleť na přírodu této lokality od AOPK v Praze.

§ 32 odst. 1, zák. 71/1967 Sb. SpŘ - Správní orgán je povinen zjistit přesně a úplně stav věci a za tím účelem si opatří potřebné podklady pro rozhodnutí. Přitom není vázán jen návrhy účastníků řízení.

Pro zpracování Správa oslovila Ing. Bohuslava Kouteckého. Posudek je hotov 8. 8. 2001. Úkolem posudku bylo zhodnotit, zda realizací navrhované stavby nedojde k narušení ochranného režimu Chráněné krajinné oblasti Blanský les:

„Plánovaná stavba vysílače Rádia Faktor na vrcholu hory Kleť není v souladu s ochrannými podmínkami chráněných krajinných oblastí podle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny (§12 a zejména § 26, odst. 3 písm. a) citovaného zákona). Pro povolení stavby vysílače je nezbytná výjimka z ochranných podmínek Chráněné krajinné oblasti, kterou v odůvodněných případech může udělit výhradně Ministerstvo životního prostředí (§ 43 zákona č. 114/1992 Sb.)“
(Citace z posudku B. Kouteckého)

Dne 29. 10. 2001 zasílá Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les Hvězdárně a planetáriu České Budějovice kopie fotogrammetrických snímků zamýšleného vysílacího stožáru s žádostí o vyjádření, které ředitelka Ing. Jana Tichá odesílá 13. 11. 2001.

Hvězdárna a planetárium České Budějovice

Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les
vedoucí RNDr. J. Flašar
(vyřizuje ak. arch. Storm)
Vyšný 59, 381 01 Český Krumlov

vyřizuje    datum
M. Tichý    Č. Budějovice 13.listopadu 2001

Věc: vrchol Kleti, záměr stavby vysílacího stožáru Radia Faktor

Pod jednacím číslem 187/01 jsme od Vás obdrželi dopis ze dne 29. 10. 2001 s přiloženými kopiemi fotogrammetrických snímků zamýšleného vysílacího stožáru Radia Faktor na Kleti s žádostí o vyjádření.

Předložené zákresy navrhovaného stožáru do fotogrammetrických snímků pohledů z obou kopulí Observatoře Kleť ukazují, že zamýšlený stožár bude výrazně omezovat astronomická pozorování objektů nacházejících se v severním(?) pohledu směrem z observatoře a to pro obě kopule observatoře, a to jednak zabráněním výhledu na část oblohy (jakou?) a jednak povinným osvětlením vysílacího stožáru, které vzhledem k blízkosti stožáru k observatoři ovlivní rozptylem světla pozorování i na okolní části oblohy (jak velké?) přímo nezastíněné tělesem vysílacího stožáru.

Sdělujeme proto, že zamýšlený vysílací stožár Radia Faktor by v navrhovaných rozměrech a umístění výrazně rušil naši výzkumnou a vzdělávací práci a bránil v efektivním využívání speciálního přístrojového vybavení Observatoře Kleť vybudovaného dlouhodobě z tuzemských i zahraničních prostředků.

Provedení předložených snímků odpovídá použitému přístrojovému vybavení.

Zároveň pro úplnost dodáváme, že z hlediska astronomických pozorování na Kleti není optimální ani stávající vysílací stožár Českých radiokomunikací, ovšem vzhledem k jeho umístění, konstrukci a hlavně k jeho několikanásobné vzdálenosti od hvězdárny oproti stožáru zamýšlenému, je pro nás stávající stožár Českých Radiokomunikací mnohem méně omezující v práci, neboť zabírá mnohem menší část oblohy, nadto v méně nevýhodném směru směru, a také intenzita světel na něm umístěných je vzhledem ke vzdálenosti několikanásobně menší, než by byla na stožáru zamýšleném.

Observatoř Kleť je významným astronomickým pracovištěm s mezinárodně uznávanými výsledky v oboru výzkumu planetek a komet, zapojeným do programů mezinárodní spolupráce s Minor Planet Center při Harvard-Smithsonian Astrophysical Observatory v USA, dále v rámci 6. komise Mezinárodní astronomické unie (IAU) s Central Bureau for Astronomical Telegrams of the IAU.
Doplňujícím programem Observatoře Kleť je sledování optických protějšků záblesků gama kosmického záření ve spolupráci s Astronomickým ústavem Akademie věd České republiky v návaznosti na projekty americké NASA (družice HETE) a European Space Agency (projekt INTEGRAL).
Observatoř Kleť zároveň slouží pro výchovu talentované mládeže včetně studentů v oblasti přírodních věd ve spolupráci s vysokými školami a dalšími astronomickými pracovišti. Kvalitní pozorovací, klimatické, světelné a další podmínky na Kleti jsou velmi potřebné pro naši práci. Právě vrchol Kleti má jedny z nejlepších klimatických a pozorovacích podmínek pro hvězdárnu nejen v Čechách, ale i v celé střední Evropě.

Naše hvězdárna s ohledem na naši pobočku Observatoř Kleť bude z hlediska případného dalšího řízení územního a stavebního účastníkem, jehož práva jsou přímo dotčena danou stavbou dle Stavebního zákona 50/1976 Sb. § 34 a dle nálezu Ústavního soudu Č. 96/2000 Sb. (např. ovlivněním výhledu z observatoře, osvětlením vysílače, ovlivněním místního mikroklimatu odpadním teplem z vysílacích agregátů, prašností a otřesy jak při výstavbě samotného vysílače i přístupové cesty, tak i při užívání nové přístupové cesty po dobudování, vlivem elmag. záření). Vzhledem k výše uvedeným důvodům Vás žádáme o možnost nahlížet do dokumentace daného řízení a o to, abychom byli dále informováni o postupu a průběhu řízení, včetně případného zahájení územního řízení.

Toto vyjádření se vztahuje pouze k předloženým fotogrammetrickým snímkům zamýšleného vysílacího stožáru a nevyjadřuje se proto k dalším vlivům zamýšlené stavby, které by též omezovaly naší práci.

S pozdravem
Ing. Jana Tichá
ředitelka Hvězdárny a planetária ČB

 

[Úvod] [První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta ] [Nová upravená žádost o povolení vysílače] [Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií] [Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz] [Petice proti vysílači, mediální aktivity] [Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti ] [Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty] [Závěr ] [Časový sled správních řízení v kauze] [Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003]



Za správnost textu odpovídá Vladimír Molek, Sdružení Calla. Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13

-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit