Příklady z praxe
Účast veřejnosti při tvorbě a změnách územního plánu města Brna
- Současný územní plán města Brna, změny
- Nový územní plán města Brna - příprava
Nový územní plán města Brna - příprava
Práce na tvorbě nového Územního plánu města Brna byly zahájeny v dubnu 2004 a měly by probíhat tak, aby mohl být nový územní plán města Brna předložen ke schválení zastupitelstvu města Brna nejpozději v říjnu 2009. Platit by měl od roku 2010 a plynule nahradit stávající územní plán.
Proces tvorby se skládá z přípravy (průzkumy a rozbory), návrhu zadání územního plánu, vytvoření konceptu, vypracování souborného stanoviska, návrhu územního plánu a konečné podoby územního plánu.
Zatím jediná dokončená fáze tohoto územního plánu je zadání, které bylo schváleno Zastupitelstvem města Brna na jaře 2006. O zapojení veřejnosti se staraly dvě skupiny:
1. Samotný Magistrát města Brna (pořizovatel) uspořádal několik veřejných besed, které se zaměřily na největší řešené tématické celky v rámci návrhu zadání územního plánu. Besed se navíc zúčastnili i zástupci soukromé firmy vytvářející územní plán. Občané mohli pokládat dotazy a vyjadřovat názory, ale v důležitých bodech (komunikace R43, sjezdovka ve Wilsonově lese apod.) úředníci zůstávali neoblomní. Besedy tak skutečné zapojení veřejnosti nepřinesly.
2. Druhým aktérem byla základní organizace ČSOP Veronica, která uspořádala kulatý stůl pro úředníky, odborníky a aktivní občany. Uspořádala také sérii besed zaměřených na hledání možností ochrany přírody životního prostředí v rámci nového územního plánu. Veronica z kontaktu s veřejností získala řadu informací a názorů občanů, které dále využívá a prosazuje.
Projednání a schválení zadání
Na konci roku 2005 proběhlo veřejné projednání a bylo možné uplatnit podněty. Učinila tak řada občanských sdružení, a také několik stovek občanů. Veronica podala rozsáhlé podněty sestavené v rámci skupiny odborníků. MMB podněty ve většině případů zamítnul.
Posléze proběhlo projednání návrhu zadání v zastupitelstvu, kterého se zúčastnila i celá řada občanů. Bouřlivé projednávání skončilo vyřazením plochy sjezdovky ve Wilsonově lese ze zadání a naopak začleněním instrukce o vypuštěním této plochy z dalších fází územního plánování. Tento úspěch veřejnosti byl úspěchem nejen proto, že završil několikaletou kampaň nevládních organizací proti nesmyslnému projektu, který měl zlikvidovat část významného brněnského parku, ale také proto, že občanská aktivita pohnula k rozhodnutí jinak arogantní většinu Zastupitelstva města Brna. To vše přes to, že pár týdnů předtím neoblomní úředníci počítali se sjezdovkou jako s jasnou součástí nového územního plánu.
Do dalších fází se budou moci občané s pomocí nevládních organizací zapojit těmito způsoby:
- připomínkování jednotlivých fází přípravy územního plánu (zadání, koncept, návrh apod.)
- připomínkování jednotlivých fází, posuzování vlivu ÚP na životní prostředí (SEA)
S náměty je možné kontaktovat pracovní skupiny koordinované NNO, které se zabývají ochranou životního prostředí
- skupina koordinovaná NESEHNUTÍm se zabývá tématy - doprava, hluk, ovzduší, obchodní centra
- skupina koordinovaná Ekologickým institutem Veronica se zabývá ochranou přírody a krajiny
- s právními dotazy se občané mohou obrátit na poradnu Ekologického právního servisu.
NESEHNUTÍ a Veronica vydají informační materiály o dílčích tématech územního plánu s možností uplatnění reakcí a podnětů od občanů
NESEHNUTÍ s pomocí o.s. Econnect zprovozní sekci „územní plán“ na webu http://ekobrana.cz resp. http://obcan.ecn.cz (aktuality, dokumenty, možnosti zapojení veřejnosti apod.).
Chystají se další besedy, kulaté stoly a přednášky expertů na témat spojená s územním plánem a zapojením veřejnosti.
[Současný územní plán města Brna, změny ]
[Nový územní plán města Brna - příprava]
|