Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
    ÚČAST NA ROZHODOVÁNÍ - Zapojte se, stojí to za to!
- Příklady z praxe
- Jak na to
- Zákony
- Odkazy
- Slovníček

Příklady z praxe

Nový správní řád = konec demokracie?

  1. 1. Úvod
  2. 2. Problém, kterého se kauza týká
  3. 3. Popis stran zúčastněných v problému
  4. 4. Vývoj kauzy
  5. 5. Poučení z kauzy

4. Vývoj kauzy

Vláda předložila návrh Správního řádu sněmovně 27. září 2001. První čtení proběhlo ve dnech 25. a 30. října 2001. Návrh projednal Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny (ÚPV). Druhé čtení se konalo 8. února 2002 na 46. schůzi sněmovny. Při III. čtení 15. února návrh zákona nebyl schválen (sněmovní tisk 1070).

Občanská sdružení připomínkovala návrh z výše uvedených důvodů. Připomínky připravil Ekologický právní servis a spolu se Zeleným kruhem a Institutem Demokracie pro všechny je distribuoval všem poslancům. Zástupci nevládních organizací se sešli na jednáních s řadou poslanců, především se členy ústavně právního výboru. Pavel Černý z EPS vystoupil také s připomínkami na zasedání ústavně právního výboru.

Správní řád byl projednáván na 46. schůzi Poslanecké sněmovny v únoru 2002. Ve III. čtení 15. února jej poslanci při hlasování o zákonu jako celku zamítli. Pro schválení zákona bylo potřeba 83 hlasů. Ze 165 přítomných hlasovalo pro 79 a proti 67 poslanců (hlasování číslo 608). Hlasů proti bylo v klubu ODS 50, u KDU-ČSL 1, u ČSSD 0, u KSČM 9, v US 6 a u nezařazených 1.

Na základě dohody mezi ministrem vnitra Grossem, respektive pracovníky ministerstva vnitra a některými členy ústavně právního výboru byl však tento odmítnutý návrh vtělen do tzv. doprovodného zákona, kterým se původně měly - v souvislosti s předpokládaným přijetím nového správního řádu - pouze změnit některé další zákony. Na mimořádné schůzi ÚPV 13. března 2002 předsedkyně výboru J. Kupčová (ČSSD) předložila k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s s přijetím správního řádu (sněmovní tisk 1142), komplexní pozměňovací návrh, který fakticky vypracovalo ministerstvo vnitra. Jeho podstatou bylo začlenit do doprovodného zákona celý, sněmovnou již jednou zmítnutý návrh správního řádu ve stejné podobě, v jaké o něm poslanci hlasovali na plénu 15. února a který zamítli.

Po bouřlivé debatě a provedení některých dílčích změn ÚPV návrh doporučil sněmovně ke schválení (za podpory poslanců ČSSD, KDU-ČSL a US). Členové ODS a KSČM na protest proti tomuto postupu opustili před hlasováním zasedací místnost. ÚPV zmírnil některá ustanovení, například vypustil možnost úřadu libovolně rozhodovat o rozsahu práv účastníků řízení. Přesto však zůstal návrh zákona sporným z dalších důvodů a například EPS trval na jeho stažení z projednávání a komplexním přepracování. Postup vtělení již neschváleného správního řádu do doprovodného zákona formou pozměňovacího návrhu označili právníci z EPS za obcházení řádného legislativního procesu a za neústavní.

Na 47. schůzi sněmovny proběhlo 9. dubna 2002 třetí čtení tohoto "doprovodného zákona", který však nebyl schválen. Ke schválení bylo potřeba 84 hlasů pro. Ze 166 přítomných poslanců hlasovalo 77 pro a 83 proti (hlasování číslo 879). Proti hlasovalo 47 poslanců klubu ODS, 13 z KDU-ČSL, 18 v KSČM, 5 v US a v ČSSD nikdo nebyl proti.

[1. Úvod] [2. Problém, kterého se kauza týká] [3. Popis stran zúčastněných v problému] [4. Vývoj kauzy] [5. Poučení z kauzy]



Za správnost textu odpovídá Lucie Peláková, Zuzana Drhová . Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13

-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit