Příklady z praxe
Zasluhuje si Kleť ochranu aneb ochrana krajinného rázu v praxi
- Úvod
- První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta
- Nová upravená žádost o povolení vysílače
- Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií
- Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz
- Petice proti vysílači, mediální aktivity
- Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti
- Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty
- Závěr
- Časový sled správních řízení v kauze
- Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003
Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti
Duben 2003 přinesl konečně rozhodující obrat. Ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek zrušil na základě návrhu zvláštní (rozkladové) komise rozhodnutí svých úředníků (rozhodnutí z 22. 2. 2002 o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů) a žádost vrátil zpět k novému projednání s tím, že dává za pravdu odvolávajícím se občanským sdružením v tom, že ministerstvo se nezbytným kriteriem o převažujícím veřejném zájmu vůbec nezabývalo! “Z odůvodnění napadeného rozhodnutí spíše vyplývá, že udělení výjimky pro stavbu stožáru zapotřebí není“. Ministr Ambrozek požaduje zvláštní souhlas se zásahem do krajinného rázu, který nelze nahradit udělením výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, ale ani jej touto výjimkou podmiňovat.
Kauza se tímto rozhodnutím dostala po více jak dvou letech opět na začátek, což uvítali odpůrci stožáru. Zklamán byl majitel rádia JUDr. Faktor, neboť v té době bylo již zcela jasné, že vysílač si k desátým narozeninám Rádio Faktor nenadělí.
V červenci 2003 pak Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les oznámila pokračování v řízení dle §§ 12 a 44 zákona č. 114/1992 Sb. a zároveň vyzvala žadatele JUDr. Faktora o předložení další „upravené třetí verze“ stožáru. V srpnu byli seznámeni účastníci řízení se všemi podklady a dokumenty, mezi nimiž byla zařazena i petice a tzv. „sborník dobrozdání“, tj. doporučujících dopisů úřadů a politiků ve vztahu k povodním a úloze Rádia Faktor. Navýšení stožáru na Kleti podpořila rovněž bezpečnostní rada kraje.
Vzhledem k předložení další varianty předpokládající konstrukční změnu stožáru - nahrazení příhradové konstrukce subtilnějším tubusem, avšak o stejné výšce, požádala Calla zpracovatele stěžejního odborného posudku Hodnocení vlivu stavby na krajinný ráz Romana Bukáčka (společnost Sphagnum) o doplnění posouzení této varianty.
Citovaný doplněk posudku Romana Bukáčka se stal součástí vyjádření Sdružení Calla zaslaného dne 20. 9. 2003 Správě Chráněné krajinné oblasti Blanský les. S odvoláním na závěr posudku Calla i nadále, stejně jako ostatní občanská sdružení, kterým doplněk posudku poskytla, nesouhlasila s výstavbou stožáru Rádia Faktor na Kleti.
Sphagnum a.s.
Brněnská 39, 591 01 Žďár nad Sázavou
V Praze 24. 9. 2003
Věc: Posudek k vlivu stavby vysílače radia Faktor (třetí verze) na krajinný ráz
K posudku byla předložena dokumentace projektu “Vysílač Kleť Radio Faktor – třetí upravená verze“. Na předchozí verze byla zpracována expertíza „Hodnocení vlivu stavby na krajinný ráz“, Sphagnum a. s. 20. 5. 2002. Toto hodnocení z velké části počítá i s touto variantou (viz přílohová část). Z předložené verze oproti předchozí vyplývá skutečnost změny v konstrukci stožáru z příhradové k subtilnějšímu tubusu.
Podle předložené dokumentace se jedná o subtilnější konstrukci věže, jejíž projev se teoreticky může v dálkových pohledech zmírnit. Teoreticky proto, že záleží na použití barev požitých k nátěru konstrukce. Je jednoznačné, že uvažovaná konstrukce zmírní svůj negativní projev v dálkových pohledech za předpokladu, že nátěr bude např. šedomodrý nebo matně stříbrný. Projev na kratší vzdálenosti a zejména projev v místě vrcholové části Kletě však zůstane stejný. Uvažovaný návrh nemění výšku, která je zde nositelem jeho projevu a vnáší do prostoru vrcholové části Kletě další dominantní prvek.
S odvoláním na předchozí citované hodnocení vlivu stavby na krajinný ráz jsem nucen konstatovat, že navrhované řešení nepřináší zásadní změny v uplatňování výše zmíněné stavby na krajinný ráz oblasti či místa oproti výše citovanému posudku. Uplatnění stavby v dálkových pohledech by se v této variantě pravděpodobně podařilo snížit. Uplatnění stavby v pohledech z přilehlé oblasti a zejména pak uplatnění v místě vrcholové části Kletě zůstává stejné. Realizací stavby dojde ke snížení krajinného rázu oblasti i místa ve smyslu § 12, zákona č. 114/92 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Doporučuji využít stávající potenciál výškových staveb, kdy lze dosáhnout patřičného předpokládaného efektu jak v plnění účelu stavby, tak i v zachování krajinného rázu oblasti a místa.
Na závěr si dovolím jen malou připomínku ke sborníku dobrozdání k výstavbě, kde mnoho subjektů uvádí dobrou spolupráci s radiem Faktor a též jeho kvalitní podporu v období povodní. Je známo, že vysílač v době povodní nestál a z toho co zprávy uvádí, je pokrytí signálem nad míru dobré. Otázkou pak zůstává: proč tedy poškozovat další výstavbou to, co bezesporu je národním dědictvím této země s nadregionálním rozsahem.
Roman Bukáček v.r.
[Úvod]
[První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta ]
[Nová upravená žádost o povolení vysílače]
[Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií]
[Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz]
[Petice proti vysílači, mediální aktivity]
[Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti ]
[Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty]
[Závěr ]
[Časový sled správních řízení v kauze]
[Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003]
|