Příklady z praxe
Zasluhuje si Kleť ochranu aneb ochrana krajinného rázu v praxi
- Úvod
- První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta
- Nová upravená žádost o povolení vysílače
- Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií
- Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz
- Petice proti vysílači, mediální aktivity
- Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti
- Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty
- Závěr
- Časový sled správních řízení v kauze
- Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003
Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz
Dne 5. 12. 2001 oznámilo Ministerstvo životního prostředí ve smyslu ust. § 70 zákona č. 114/1992 Sb. občanským sdružením zahájení řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů dle § 56 tohoto zákona pro sýce rousného a kulíška nejmenšího. Svou účast v tomto správním řízení potvrdilo Sdružení Calla, Hnutí Duha a Jihočeské sdružení ochránců přírody. Tato sdružení se zároveň vyjádřila negativně k žádosti o udělení výjimky s odvoláním na preferování veřejného zájmu, kterým je v tomto případě ochrana zvláště chráněných živočichů a posouzení žádosti komplexně s možností využití zákona č. 100/2001 Sb. o posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA).
Dne 22. 2. 2002 udělilo Ministerstvo životního prostředí Rádiu Faktor požadovanou výjimku za podmínek, že výstavba veškerých objektů nebude probíhat v době hnízdění sýce rousného a kulíška nejmenšího a o zahájení stavby bude v předstihu informována Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Ve svém rozhodnutí se MŽP opíralo o odborné stanovisko Agentury ochrany přírody a krajiny Praha, která uvedla:
„Vzhledem k velikosti hnízdních teritorii obou druhů sov by patrně příprava staveniště, výstavba ani provoz vysílače nepředstavovaly zásadní negativní vliv do biotopu těchto chráněných druhů. Zamýšlená stavba rozhlasového vysílače by však mohla mít zcela zásadní negativní vliv z hlediska krajinného rázu.“
Proti tomuto rozhodnutí podala občanská sdružení dle ust. § 61 zákona č. 71/1967 Sb. o správním řízení rozklad, na jehož formulaci se významně podílel JUDr. Svatomír Mlčoch, předseda Jihočeského sdružení ochránců přírody. Odvolání byla odůvodněna zejména tím, že k udělení výjimky přistoupilo MŽP bez dostatečného vyhodnocení stavu věci a spokojilo se pouze s tím, že vykonalo jeden správní akt, který podmiňuje vydání dalších správních rozhodnutí. Podklady AOPK popírala ornitologická pozorování Správy CHKO Blanský les. Správnímu orgánu bylo rovněž vyčítáno, že nevyhodnotil tzv. veřejný zájem, který je nezbytný dle § 56 zákona č. 1154/1992 Sb. pro udělení výjimky ze zákazu stanovených na ochranu zvláště chráněných druhů živočichů, jak ostatně požadovalo Sdružení Calla.
V květnu 2002 je hotov stěžejní odborný posudek Hodnocení vlivu stavby na krajinný ráz zpracovaný jedním z autorů metodiky „Krajinný ráz a jeho hodnocení dle § 12 zákona č. 114/1992 Sb.“ Romanem Bukáčkem (společnost Sphagnum). Posudek objednalo Sdružení Jihočeské matky v rámci projektu podpořeného Nadací Partnerství.
„Hodnocená oblast není vizuelně zcela jasně vymezenou oblastí a dominanty umístěné v předpokládaném místě se mohou v dálkových pohledech v různých výškových hladinách významně projevovat. Převážná část dotčeného prostoru předpokládanou dominantou patří k územím s vysokou krajinářsko estetickou hodnotou. Oblast tvoří několik jasně vymezitelných krajinných celků v rámci území CHKO a těsného okolí. Stožár RádiaFaktor se bude v celé hodnocené oblasti( pravděpodobně i mimo ni) v různé míře uplatňovat. Ovlivnění krajinného rázu celé oblasti je konfliktní a jeho realizací dojde ke snížení krajinného rázu nejen CHKO Blanský les, ale v podstatě i jeho značného okolí v mezní hranici viditelnosti. Pro realizaci stavby nelze stanovit za daných okolností žádné podmínky, které by snížily její negativní projev. Implementací vysílače do čáry horizontu a vrcholové části hory Kleť vznikne nepřijatelný soubor dominant s převažujícími technickými rysy. Dojde tak k zesílení negativního působení doprovodného stožáru a tím i převrácení pozitivního projevu hlavní dominanty, znehodnocení pohledově exponovaného místa a zároveň k nepřijatelné technizaci vrcholové části hory. Zamýšlený stožár není unikátem a nelze jej tak ani vnímat vzhledem ke stávajícímu stavu. Spolupůsobením obou dominant dojde z objektivního hlediska k potlačení projevu hlavní technické dominanty a dnes již kladně vnímaného symbolu Kletě – stožáru radiokomunikací. Výhodnost místa pro realizaci stavby, vzhledem k jeho poloze a účelu stavby je nesporná a je patrná z předloženého projektu. Uváděná společenská hodnota však nemůže v tomto případě převážit ztrátu, kterou krajina blanského lesa a jeho okolí utrpí. Posláním oblasti je ochrana a postupná obnova hodnot krajiny, jejího vzhledu a jejích typických znaků, vytvoření a rozvíjení ekologicky optimálního systému všestranného využívání krajiny a jejích přírodních zdrojů. K typickým znakům oblasti náleží zejména její povrchové utváření, včetně vodních ploch a toků, její vegetační kryt a volně žijící živočišstvo, rozvržení a využití lesního a zemědělského půdního fondu. Ke snížení kvality krajinného rázu dojde jak v místě samém, tj. vrcholu hory Kleť – realizací vznikne další objekt, který uzavře pomyslný soubor technických staveb ve vrcholové části, který dimenzionálně popírá jakékoliv měřítko místa a bude jednoznačně působit disharmonizujícím, technicistním dojmem – tak i v celé oblasti působením snížením estetické kvality přírodní dominanty, snížením kladně vnímaného působení hlavní dominanty a do značné míry i snížením vnímatelného historického a kulturního významu“.
(Citace z posudku Hodnocení vlivu stavby na krajinný ráz R. Bukáčka z 20.5.2002)
[Úvod]
[První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta ]
[Nová upravená žádost o povolení vysílače]
[Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií]
[Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz]
[Petice proti vysílači, mediální aktivity]
[Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti ]
[Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty]
[Závěr ]
[Časový sled správních řízení v kauze]
[Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003]
|