Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
    ÚČAST NA ROZHODOVÁNÍ - Zapojte se, stojí to za to!
- Příklady z praxe
- Jak na to
- Zákony
- Odkazy
- Slovníček

Příklady z praxe

Kauza Obalovna Slavětice

  1. Úvod
  2. Průběh kauzy – rok 2005
  3. Průběh kauzy – rok 2006
  4. Závěr
  5. Chronologie kauzy

Průběh kauzy – rok 2006

Téměř po roce zveřejnil v polovině března 2006 Krajský úřad Jihočeského kraje dokumentaci vlivů záměru Obalovna živičných směsí na životní prostředí:

"Zpracovaná dokumentace vyhodnotila možné vlivy na životní prostředí. Jednotlivé výsledky jsou uvedeny v této studii a jejích přílohách. Hlavní závěry hodnocení jsou následující:
  • umístění obalovny v místě hlavní suroviny je výhodné tím, že odpadá část přepravy suroviny a s tím související vlivy na životní prostředí
  • jako hlavní vliv je možno po vyhodnocení uvést dopravu spojenou se záměrem
  • u dopravy je největším problémem průjezd obcí Slavětice, kde místní obyvatelé poukazují na negativní vlivy (hlučnost, nebezpečí pro chodce a ostatní vozidla, sekundární prašnost, poškozování místní komunikace), tyto stížnosti mají reálný základ a bylo by vhodné, pokud bude záměr realizován tuto situaci řešit odkloněním dopravy na hlavní komunikaci
  • u umístění vlastní obalovny vychází jako vhodnější varianta 2, která se vzdaluje od obytných stavení a od chatařů
  • zakrytování primárního drtiče a části dopravních tras a jejich odsáváním se sníží prašnost a emise hluku
  • hluk po realizaci záměru vychází výpočtem nižší
  • z hlediska akceptovatelnosti záměru obyvateli je nutno vést jednání o možných akceptovatelných organizačních a technických opatřeních, v současném stadiu jednání vyjadřují obyvatelé poměrně negativní postoje proti záměru
  • na snížení vlivu emisí a i hluku z dopravy by bylo vhodné :
    1. udržovat kvalitní povrch vozovek
    2. dbát na dobrý technický stav vozidel a používat vozidla splňující nové emisní standarty EURO
    3. organizovat dopravu takovým způsobem, aby maximum vozidel využívalo k dopravnímu napojení hlavní komunikaci
    4. provést ozelenění obalovny a dopravních tras směrem k obytné zástavbě
    5. zakrytovat primární drtič kamene a instalovat odsávání prachu
    6. dodržovat pracovní režim v pracovní dny bez obtěžování obyvatel provozem v sobotu a neděli
Provedené výpočty a hodnocení ukazují, že provoz obalovny je ze zákonného hlediska možný, že zařízení bude schopno dodržet emisní limity a úroveň zátěže životního prostředí nepřesáhne při uplatnění organizačních a technických opatření zákonné limity.

Na základě provedených výpočtů a hodnocení doporučuje zpracovatel záměr k realizaci s tím, že podmínky provozu nebudou překračovat zákonné limity. Jako vhodné vidíme nalezení akceptovatelného řešení s obyvateli jednáním o možných opatřeních a kompenzacích."

Bezprostředně po zveřejnění dokumentace kontaktují občané z okolí Slavětic sdružení Calla. Společně se schází na místě a domlouvají společný postup. Důraz je kladen na získání odborných posudků, sestavení petice a oslovení obecních úřadů Albrechtice a Všemyslice. Petiční výbor zahajuje sběr podpisů pod petici.

"Jsme přesvědčeni, že stavby obdobného charakteru, které znamenají velké riziko pro zdraví obyvatel a významně zatěžují životní prostředí, by měly být umístěny na odlehlých lokalitách a ne v hustě obydlených oblastech, v bezprostřední blízkosti bydlících obyvatel a rekreačních území.
Ve smyslu zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním žádáme tímto příslušné orgány státní správy, aby odpovědně posoudily oprávněnost a vhodnost řešení umístit stavbu obalovny do dané lokality.
Myslíme si, že daný záměr může být v rozporu s právními předpisy ČR a neodpovídá požadavkům, které na obdobné stavby předepisuje EU.
Žádáme, aby předložený záměr výstavby obalovny v této lokalitě byl z výše uvedených důvodů zamítnut."
Viz plné znění petice proti výstavbě obalovny živičných směsí níže.

Petiční výbor jedná se zastupiteli obcí Všemyslice a Albrechtice nad Vltavou a informuje je o petiční akci.

"Veřejné plenární zasedání zastupitelstva obce Všemyslice konané dne 31.3.2006 projednalo dokumentaci záměru výstavby obalovny živičných směsí v lomu Slavětice. Zastupitelé obce s touto výstavbou nesouhlasí."

Paní Dana Kováčová, majitelka výcvikového a chovného zařízení zadává odborné veterinární posudky, které následně předává Krajskému úřadu Jihočeského kraje.

"Navrhovaný záměr představuje jednoznačně zdravotní rizika pro exponovaná zvířata a celý biotop dané lokality. Negativní vlivy na životní prostředí provozem obalovny jsou již poměrně dobře známy a definovány a nelze tyto skrývat. Plánovaná činnost obalovny živičných směsí v objektu lomu Slavětice, v přímém sousedství chovného a sportovního areálu, je jednoznačně negativní, nežádoucí a s lokalitou neslučitelná. V případě vybudování obalovny je vážné nebezpečí významných negativních změn zdravotního stavu a plodnosti koní a nemožnost odchovávat od těchto koní zdravé a kvalitní potomstvo."

V zákonné lhůtě se k dokumentaci vyjadřuje negativně sdružení Jihočeské matky, Český zahrádkářský svaz, 27 občanů a dalších 500 lidí podporujících petici proti výstavbě obalovny.

Sdružení Calla zasílá Krajskému úřadu Jihočeského kraje obsáhlé negativní vyjádření k dokumentaci shrnující závěry odborných posudků, občanských aktivit a postoj obecních samospráv. Shrnuje negativní vlivy stavby na životní prostředí, komentuje nedostatky dokumentace a navrhuje variantní řešení umístění.

"Přes proklamativní konstatování zpracovatele dokumentace o nepřekročení limitů zátěží dotčených složek životního prostředí, nesouhlasíme s umístěním navrhovaného provozu do lokality lom Slavětice a doporučujeme investorovi hledat variantní umístění v některé z dosažitelných průmyslových zón a ustoupit od záměru v lokalitě lom Slavětice. Správní orgán upozorňujeme na skutečnost jemu jistě dostatečně známou, že v souvislosti s nárůstem dopravních staveb se stává snaha o výstavbu obdobných zařízení na výrobu asfaltových směsí výhodným podnikatelským záměrem bez ohledu na limity území. O to důsledněji by mělo probíhat posuzování vlivů těchto provozů na životní prostředí."
Viz plné znění vyjádření k dokumentaci vlivů záměru Obalovny živičných směsí níže.

O průběhu kauzy informuje 13.4.2006 sdružení Calla a petiční výbor media vydáním společné tiskové zprávy.

"Sdružení Calla podporuje občanské aktivity a upozorňuje na rizika poškození životního prostředí v širším regionu. "Zapojení veřejnosti do rozhodování o obalovně je zcela přirozené, neboť na rozdíl od investora a zpracovatele dokumentace zde lidé žijí a budou i nadále žít. Je správné, že si místní občané uvědomují rizika a chrání své zdraví i životní prostředí," uvádí Vladimír Molek ze sdružení Calla."
Plný text tiskové zprávy

Zejména regionální noviny přinášejí řadu článků a informací o odporu veřejnosti i obcí proti obalovně.

V průběhu podávání připomínek k dokumentaci upozorňuje vlastník lomu Slavětice společnost Reno Šumava investora záměru Lesostavby Třeboň na dodržování dohodnutého postupu ve věci projednání stavby. Vlna odporu proti obalovně se totiž může odrazit i v přehodnocení přístupu občanů a samospráv k provozování kamenolomu Slavětice.

"Před zahájením příprav pro realizaci záměru výstavby obalovny živičných směsí v lomu Slavětice bylo dohodnuto, že realizace záměru bude probíhat v souladu s požadavky občanů obce Újezd. Na tuto podmínku byl vázán pronájem pozemků od naší společnosti."

25. dubna 2006 zveřejňuje Krajský úřad Jihočeského kraje informaci o vrácení dokumentace o hodnocení vlivů na životní prostředí k doplnění.

"Krajský úřad – Jihočeský kraj, odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví, jako příslušný úřad podle § 22 písm. a) zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů, v platném znění, zveřejnil a rozeslal k vyjádření v souladu s § 8 odst. 2 dokumentaci vlivů záměru "Obalovna živičných směsí 160t. hod. Lesostavby Třeboň a.s., lokalita lom Slavětice". Po prostudování dokumentace EIA a obdržených vyjádření je zřejmé, že předložená dokumentace nereflektovala plně závěry zjišťovacího řízení a připomínky v některých vyjádřeních k dokumentaci EIA jsou natolik závažného charakteru, že příslušný orgán v souladu s § 8 odst. 4 zákona dospěl k závěru vrátit dokumentaci k doplnění".

PETICE proti výstavbě "Obalovny živičných směsí 160t/h, lokalita lom Slavětice"

Adresováno: Krajský úřad - Jihočeský kraj, odbor životního prostředí a lesnictví
Obecní úřad Všemyslice
Obecní úřad Albrechtice
Městský úřad Týn nad Vltavou

My, níže podepsaní občané, projevujeme tímto zásadní nesouhlas s připravovaným záměrem "Obalovna živičných směsí 160 t/h Lesostavby Třeboň a.s., lokalita lom Slavětice" a to z těchto důvodů:

  1. Ohrožení zdraví obyvatel bydlících v bezprostřední blízkosti lomu a přístupových komunikací následujícími faktory:
    • vysoká prašnost zvýšenou těžbou kamene a těžkým nákladním provozem na přístupových komunikacích
    • vysoká hlučnost od lomu, obalovny a provozu na přístupových komunikacích
    • znečištění ovzduší okolí obalovny a okolních komunikací nebezpečnými látkami
    • ohrožení kontaminací povrchových a spodních vod nebezpečnými látkami
    Jsme přesvědčení, že teoretické výpočty, které hodnotí vlivy hluku, prašnosti, pachů a nebezpečných látek uvedené v záměru jsou nereálné a nebudou odpovídat skutečnosti. Toto naše stanovisko je založeno na skutečných zkušenostech s dosavadním provozem lomu. V bezprostřední blízkosti lomu trvale bydlí mnoho dětí, pro které může provoz obalovny znamenat ohrožení jejich zdravého vývoje.
  2. Podstatné zhoršení životního prostředí, pohody bydlení a možností rekreace následujícími vlivy:
    • prašnost od lomu, vlastní obalovny a přístupových komunikací
    • hlučnost od lomu, vlastní obalovny a přístupových komunikací
    • vznik zápachu v okolí vlastní obalovny a přístupových komunikací
    • narušení klidu v klidové oblasti přírodního parku Písecké hory
    • velké zvýšení těžkého nákladního provozu na všech dotčených komunikacích
    V blízkosti lomu je zahrádkářská kolonie, která slouží především v období jara až podzimu k rekreaci jejích obyvatel. V tomto období se počítá s nejvyšším provozem obalovny. Celá oblast v okolí lomu je rovněž vyhlášenou a uznávanou rekreační oblastí a veškeré negativní dopady provozu obalovny budou mít významný vliv na její využití a další rozvoj.
  3. Plánovaná výstavba má již nyní a bude mít i v budoucnu významný vliv na rozvoj okolí lomu, okolních obcí, osad a celého regionu následovně:
    • dopad do plánů rozvoje obcí – snížení zájmu o novou výstavbu (rodinné domy, stavby pro rekreační a kulturní využití apod.)
    • dopad do možností využití stávajících soukromých, obecních i státních pozemků a nemovitostí
    • výrazný propad cen stávajících soukromých, obecních i státních pozemků a nemovitostí
    • neúměrné zvýšení těžkého nákladního provozu na všech přilehlých komunikacích a komunikacích přes dotčené obce (podle záměru cca 84 nákladních automobilů denně při běžném provozu)
    V konečném důsledku by plánovaná stavba znamenala výrazné snížení zájmu veřejnosti o bydlení a pobyt v této oblasti a s tím související odliv finančních prostředků podporující její rozvoj.

Stávající provoz lomu již dnes neúměrně zatěžuje životní prostředí a znehodnocuje kvalitu bydlení a možnosti rekreace v jeho okolí.

Postoj obcí byl projednán na obecních zastupitelstvech a jednoznačně vyjádřen v zápisech z těchto jednání.

Jsme přesvědčeni, že stavby obdobného charakteru, které znamenají velké riziko pro zdraví obyvatel a významně zatěžují životní prostředí, by měly být umístěny na odlehlých lokalitách a ne v hustě obydlených oblastech, v bezprostřední blízkosti bydlících obyvatel a rekreačních území.

Ve smyslu zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním žádáme tímto příslušné orgány státní správy, aby odpovědně posoudily oprávněnost a vhodnost řešení umístit stavbu obalovny do dané lokality.
Myslíme si, že daný záměr může být v rozporu s právními předpisy ČR a neodpovídá požadavkům, které na obdobné stavby předepisuje EU.
Žádáme, aby předložený záměr výstavby obalovny v této lokalitě byl z výše vedených důvodů zamítnut.

Petiční výbor ve složení:
Dana Kováčová, Újezd 18, 375 01 Týn nad Vltavou
František Štípek, Újezd 20, 375 01 Týn nad Vltavou
Vladislava Babincová, Slavětice 14, 375 01 Týn nad Vltavou
Ing. Přemysl Jaroš, Hlinecká 726, 375 01 Týn nad Vltavou
Marie Kodadová, Nenašov 23, 375 01 Týn nad Vltavou
Marie Blahová, K Háječku 221, 397 01 Písek

Osoba pověřená pro zastupování petičního výboru je: Ing. Přemysl Jaroš, Hlinecká 726, 375 01 Týn nad Vltavou

My, níže podepsaní, souhlasíme s textem petice proti výstavbě "Obalovny živičných směsí 160 t/h Lesostavby Třeboň a.s., lokalita lom Slavětice".

Podpisové archy tvoří přílohu této petice a jsou její nedílnou součástí.


Shrnující vyjádření sdružení Calla k dokumentaci vlivů záměru Obalovny živičných směsí v lokalitě lom Slavětice na životní prostředí dle zákona č. 100/2001 Sb.

Calla – sdružení pro záchranu prostředí

Krajský úřad – Jihočeský kraj
Odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví

U Zimního stadionu 1952/2
České Budějovice
370 76

Věc: Vyjádření k dokumentaci vlivů záměru Obalovny živičných směsí v lokalitě lom Slavětice na životní prostředí dle zákona č. 100/2001 Sb.

V souladu s § 8 odst. 3 zákona č. 100/2001 Sb. předkládáme v zákonné lhůtě vyjádření k záměru "Obalovna živičných směsí Lesostavby Třeboň a.s., lokalita lom Slavětice". Úvodem jsme nuceni konstatovat, že zpracovatel dokumentace a investor se dostatečně nevypořádali s připomínkami správního orgánu zahrnutými v závěru zjišťovacího řízení. Předložená dokumentace včetně posudků a informací v ní obsažených působí v kontextu s vyhodnocením rizik nepřesvědčivě a nevěrohodně. Důraz je kladen na opatření snižující rizika a ideálním stavem provozu. Není cílem našeho stanoviska opakovat jednotlivé oblasti a doporučení k rozpracování, to bude předmětem posudku. Upozorňujeme proto pouze na některé specifické problémy.

  • Navýšením těžby v lomu, vlastním provozem obalovny a dopravou směsí by došlo k vážnému, negativnímu a nežádoucímu dotčení klidového území několika katastrů obcí. Obec Albrechtice a Všemyslice opakovaně vyjadřují na základě usnesení svých zastupitelstev (31.3.2006 obec Všemyslice, 24.3.2006 obec Albrechtice) nesouhlas s umístěním obalovny v předmětné lokalitě. Obě obce tak reagují na připomínky občanů, kterých by se výstavba a provoz obalovny bezprostředně dotýkal. Zároveň si v této souvislosti zcela jasně uvědomují, že vzhledem k přírodním a geografickým podmínkám je rozvoj a perspektiva obcí založena na podpoře trvalého bydlení a rozvoji turistiky a agroturistiky a ne v podpoře průmyslu. V tomto duchu by mělo dojít, pokud tak již není, k aktualizaci územně plánovací dokumentace. Předmětem posuzování konkrétního záměru jsou stávající podmínky místních komunikací, které nejsou určeny pro tuto dopravní zátěž, a to jak konstrukčně, tak zejména ve vztahu k dopravní zátěži nesoucí s sebou všechna rizika negativního ovlivnění životního prostředí (hluk, emise, bezpečnost provozu, ochrana přírody).
  • Zpracovatel dokumentace se dostatečně nevyrovnal s vyhodnocením vlivu stavby na krajinný ráz a části chráněné dle zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. v platném znění. Již stávající provoz kamenolomu lze charakterizovat jako negativní vliv na významné krajinné prvky, les a vodoteč Karlovka oslabující jejich ekologicko stabilizační funkce, včetně negativního vlivu na jednotlivé biotopy, což není potvrzeno ani vyvráceno biologickým hodnocením ve smyslu části C odst. 2 náležitostí dokumentace. Provoz obalovny by si vyžádal další rozšíření těžebního prostoru na úkor lesního půdního fondu (Slavětický les).
  • Přestože všechny modelové a teoretické výsledky jednoznačně potvrzují únosnost krajiny pro tuto průmyslovou zátěž, měla by být brána v úvahu také strana místních obyvatel, faktor pohody. Investor tam nebude žít. Nikdo zatím nezmínil blízké umístění JE Temelín, která dostatečně znehodnocuje krajinu jak z hlediska estetického tak i z pohledu společenského. Slavětice a okolí leží v oblasti, kde se dalo ještě žít bez bezprostředního pohledu na JE Temelín a kde kromě kamenolomu nebyla žádná průmyslová činnost. V bezprostřední blízkosti lokality začíná území Přírodního parku Písecké hory. Toto území je vyhlášeno dle ust. §12 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb." k ochraně krajinného rázu s významnými soustředěnými estetickými a přírodními hodnotami". Touto skutečností se zpracovatel dokumentace zabývá okrajově a nepřikládá ji význam.
  • Podnikatelský záměr se setkává již od samého počátku s odporem veřejnosti, o čemž svědčí stanoviska ke zjišťovacímu řízení a již druhá petiční akce.
  • Nedůvěryhodná je skutečnost, že investor předpokládá využití repasovaného zařízení bez uvedení bližších údajů o původním výrobci. Znamená to, že správní orgán bude posuzovat vliv na životní prostředí pouze podle závazných předpisů a vyhlášek, ale bez přesného posouzení konkrétního zařízení, neboť potřebná data nejsou k dispozici!
  • Zpracovatel dokumentace sice doporučuje ve vztahu k minimalizování prašnosti, hluku apod. zakrytování části technologie, což může mít vliv na cenu investice, avšak nemusí být investorem akceptováno.
  • V rámci dokumentace je zvažována další varianta umístění patrná z obr. č.1 na str. 11. K této variantě vzdálenější od blízké zástavby chybí ale konkrétní údaje. (viz výhody str.11)
  • Pro technologické potřeby obalovny je voda čerpána z potoka Karlovka (dosud platí pro stávající provoz kamenolomu povolení pro firmu Reno Šumava) nebo z vrtu SVH2.
  • Nejsou uvedena konkrétní data vyplývající ze stávajícího vodohospodářského povolení, ani alespoň rámcový odhad na zvýšení potřeby technologické vody v uvažovaném zařízení obalovny (při předpokládaném 100% navýšení těžby). Jak bude situace řešena v extrémních podmínkách není uvedeno.
  • Str. 15: Jsou uvedeny negativní vlivy zvýšené dopravy na místní komunikace a oprávněné námitky obyvatel Slavětic. To je jedno z nejslabších míst uvažovaného investičního záměru, protože už současná dopravní zátěž je pro cca 200 pracovních dnů 13 souprav za den plus osobní doprava (viz tabulky str. 14 a 15). Realizace záměru znamená zvýšení těžby kamene na maximum 50 000t/rok, tj. 2500 vozidel TNV, tj. 13 TNV za den, tj. 2 TNV za hodinu. Při záměru investora 75 000t hotové směsi za rok a zde uváděné kumulace s jinými záměry. Tuto skutečnost zpracovatel dokumentace připouští.
  • Vlastní provoz obalovny je řazen mezi tzv. velké zdroje znečistění ovzduší a představuje reálné riziko emisní i imisní pro rodinnou a rekreační zástavbu v bezprostředním i vzdálenějším okolí.
  • Bod 1. Ovzduší - Je uvedena též kategorizace Kamenolomu firmy Reno s.r.o. s hodnotami jako středního zdroje s uvedenou hodnotou ročních emisí 18.67 tun. Navrhovaná obalovna bude velkým zdrojem znečistění ovzduší podle z. č. 86/2002 Sb. O ochraně ovzduší ve znění zákona 92/2004 Sb. (úplné znění 472/2005 Sb.) a prováděcího nařízení vlády 353/02 Sb.
  • Bod. 2 Odpadní vody - První odstavec, druhá věta: citace "…čisté nekontaminované dešťové vody budou svedeny přímo do vodoteče". To bylo možná dostačující (nejsou údaje o kvalitě vody v Karlovce k dispozici, alespoň v dokumentaci není o nich žádná poznámka) pro kamenolom, ale rozhodně ne pro budoucí obalovnu. V dokumentaci jsou uvedeny výsledky znaleckého posudku RNDr J. Karvánka, provedeného pro vliv kamenolomu, ne už pro ovlivnění obalovnou. Celkově v dokumentaci chybí jakékoliv údaje o kvalitě vody v potoce Karlovka nebo ve stávajícím vrtu.
  • V kapitole odpady chybí uvedení způsobu kontroly zpracování starých asfaltů, směsí s obsahem dehtů.
  • Zpracovatel dokumentace pomíjí skutečnost, že nejbližším objektem záměru je chovná farma koní Gabreta, která může být na základě veterinárních posudků přímo ovlivněna. Jedná se o vliv škodlivin na zvířata, což může bezprostředně ekonomicky ovlivnit vlastníka farmy. Rovněž tento aspekt je nutno akceptovat, neboť se jedná o potlačení jednoho podnikatelského záměru, již prosperujícího, druhým, který je ve fázi projektu.

Přes proklamativní konstatování zpracovatele dokumentace o nepřekročení limitů zátěží dotčených složek životního prostředí, nesouhlasíme s umístěním navrhovaného provozu do lokality lom Slavětice a doporučujeme investorovi hledat variantní umístění v některé z dosažitelných průmyslových zón a ustoupit od záměru v lokalitě lom Slavětice. Správní orgán upozorňujeme na skutečnost jemu jistě dostatečně známou, že v souvislosti s nárůstem dopravních staveb se stává snaha o výstavbu obdobných zařízení na výrobu asfaltových směsí výhodným podnikatelským záměrem bez ohledu na limity území. O to důsledněji by mělo probíhat posuzování vlivů těchto provozů na životní prostředí.

Za sdružení Calla
Vladimír Molek

 

[Úvod] [Průběh kauzy – rok 2005] [Průběh kauzy – rok 2006] [Závěr] [Chronologie kauzy]



Za správnost textu odpovídá . Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13

-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit