Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
    PRÁVO VĚDĚT - Pod pokličkou není tma!
- Příklady z praxe
- Jak na to
- Zákony
- Odkazy
- Slovníček

Příklady z praxe

Sporné případy neposkytnutí informací z tisku a odborných periodik

Dokument obsahuje souhrn krátkých textů, článků a tiskových zpráv, informujících o různých případech neposkytnutí poždovaných informací.

  1. Zastupitel ukradl utajovanou studii
  2. Odepření informací v kauze výstavby průmyslové zóny společností NEMAK.
  3. Existence právního nároku na informace ze správních spisů potvrzena
  4. Král cizích slov
  5. Slovenský posun kupředu
  6. Nový BIO-zákon
  7. "Copyright" ministerstva pro místní rozvoj
  8. Chceme, ale nemůžeme
  9. Soukromý život medvědů
  10. Jogurt BIO Danone - dobrou chuť

Zastupitel ukradl utajovanou studii

V listopadu 2002 došlo k zajímavému případu neposkytnutí informací na brněnském magistrátu. Zastupitel za Stranu Zelených Mojmír Vlašín chtěl získat kopii studie, která analyzuje dopady a finanční náklady vybudování sjezdovky ve Wilsonově lese. Jde o kontroverzní investiční záměr, neboť kvůli jeho realizaci by bylo třeba asi jeden a půl hektaru lesa vykácet. Dotyčný úředník, pracovník odboru Rostislav Škarek, sice dovolil panu Vlašínovi do dokumentace nahlédnout, ale (pravděpodobně v rozporu se zákonem) z ní odmítl pořídit kopii. Mojmír Vlašín poté studii odnesl (hájí se tím, že si jí odnesl, aby si z ní pořídil kopii sám) a pan Škarek nahlásil na policii, že byl okraden. Situace je z právního hlediska složitá: pan Vlašín se sice dopustil krádeže, ale až v situaci, kdy mu byla protiprávně odepřena možnost pořízení kopie požadovaného dokumentu. Magistrát se hájí tím, že za zpracování studie zaplatil sto tisíc korun a že tedy nebude souhlasit s jejím bezplatným šířením. Navíc zpracovatel studie, soukromá firma, si ve smlouvě vymínil, že se z dokumentu pořizovat kopie třetím osobám nebudou. Magistrát tedy jednal v souladu se smlouvou, kterou uzavřel. Dokument na druhou stranu zjevně odpovídá typu informací, na které lze uplatnit zákon o přístupu veřejnosti k informacím o životním prostředí, pan Vlašín proto na něj měl právo a je proto otázka, zda Magistrát měl smlouvu s takovou podmínkou vůbec uzavírat.

[Zastupitel ukradl utajovanou studii] [Odepření informací v kauze výstavby průmyslové zóny společností NEMAK.] [Existence právního nároku na informace ze správních spisů potvrzena] [Král cizích slov] [Slovenský posun kupředu] [Nový BIO-zákon] ["Copyright" ministerstva pro místní rozvoj] [Chceme, ale nemůžeme] [Soukromý život medvědů] [Jogurt BIO Danone - dobrou chuť]Za správnost textu odpovídá Jan Činčera. Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13

-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit 

NAVRCHOLU.cz