Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
    ÚČAST NA ROZHODOVÁNÍ - Zapojte se, stojí to za to!
- Příklady z praxe
- Jak na to
- Zákony
- Odkazy
- Slovníček

Příklady z praxe

Zasluhuje si Kleť ochranu aneb ochrana krajinného rázu v praxi

  1. Úvod
  2. První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta
  3. Nová upravená žádost o povolení vysílače
  4. Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií
  5. Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz
  6. Petice proti vysílači, mediální aktivity
  7. Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti
  8. Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty
  9. Závěr
  10. Časový sled správních řízení v kauze
  11. Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003

První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta

Dne 20. 10. 2000 podalo Rádio Faktor, zastoupené vlastníkem JUDr. Ladislavem Faktorem, Správě Chráněné krajinné oblasti Blanský les žádost o vydání stanoviska k výstavbě vysílače Kleť, na pozemku č.par. 1671/7 v katastrálním území Křenov u Kájova. Záměr předpokládal umístění ocelového příhradového stožáru o celkové výšce 100,5 m na kótě 1079 m a dřevěného technologického objektu velikosti 7,8 x 7,8 m.

§ 12, zákona č. 114/1992 Sb. O ochraně přírody a krajiny, v platném znění:
(1)Krajinný ráz, kterým je zejména přírodní, kulturní a historická charakteristika určitého místa či oblasti, je chráněn před činností snižující jeho estetickou a přírodní hodnotu. Zásahy do krajinného rázu, zejména umisťování a povolování staveb, mohou být prováděny pouze s ohledem na zachování významných prvků, zvláště chráněných území, kulturních dominant krajiny, harmonické měřítko a vztahy v krajině.
(2)K umisťování a povolování staveb, jakož i jiným činnostem, které by mohly snížit nebo změnit krajinný ráz, je nezbytný souhlas orgánu ochrany přírody.

Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les jako příslušný orgán státní správy ve věcech ochrany přírody (§ 78 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny), oznámila zahájení řízení podle § 18 odst. 1 zákona č. 71/1967 Sb. (správní řád) o vydání rozhodnutí o souhlasu s výše uvedenou stavbou podle §§ 12 a 44 zákona č. 114/1992 Sb. O zahájení řízení byla dne 25. 10. 2000 informována občanská sdružení ve smyslu ust. § 70 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb. (mající u správního orgánu tzv. generální žádost). Možnosti přihlásit se do řízení využila v souladu s § 70 citovaného zákona Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, Sdružení Jihočeské matky a Památkářská obec českokrumlovská. K žádosti Rádia Faktor zaslala negativní stanoviska s požadavkem na zpracování odborného posudku Agenturou ochrany přírody ČR v Českých Budějovicích, který zhodnotí vliv stavby na krajinný ráz. Zároveň vznesla požadavek na využití stávajících stožárů Českého telekomunikačního úřadu v duchu informace tohoto úřadu nepopírající možnost spolusdílení. Jihočeské matky navíc požadovaly předložit variantní řešení.

§ 33, odst. 1: Účastník řízení má právo navrhovat důkazy a jejich doplnění a klást svědkům a znalcům otázky při ústním a místním ohledání.

Dne 20. 10. 2000 seznámil správní orgán ve smyslu odstavce 2 § 3 Správního řádu účastníky řízení s podklady pro rozhodnutí. Kromě občanských sdružení nesouhlasila s výstavbou vysílače také Lesní správa Český Krumlov. Za předpokladu respektování podmínek souhlasila obec Kájov. Dne 11. 12. 2000 vydala Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les správní rozhodnutí, ve kterém nesouhlasí s umístěním požadovaného stožáru. Proti rozhodnutí nebylo podáno odvolání a dnem 29. 12. 2000 se stalo pravomocným. Nabízí se otázka, zda předložení tohoto „provokativně neakceptovatelného záměru“ nebylo záminkou pro předložení „nové opravené verze“.

Objekty jsou umisťovány na rozhledovém prostranství na vrcholu hory v bezohledně konfrontační poloze k významné přírodní skalní skupině mrazového srubu a k dálkovému výhledu do krajiny směrem na kájovský kostel a za jasného počasí na panorama Alp. Jak dosvědčují rovněž žadatelem doložené fotografie, bude se stožár Radia Faktor uplatňovat rušivě ve všech pohledech k vrcholu hory od severozápadu přes východ k jihu. Zmnožením stožárů dojde k technizaci jak celého temene přírodního masivu v šířce 320 m, tak při rozhledu z vrcholu, kde bude překážet v dosud volných a nerušených pohledech, zvláště z ochozu rozhledny.
(Citace z rozhodnutí CHKO Blanský les)

 

[Úvod] [První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta ] [Nová upravená žádost o povolení vysílače] [Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií] [Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz] [Petice proti vysílači, mediální aktivity] [Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti ] [Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty] [Závěr ] [Časový sled správních řízení v kauze] [Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003]



Za správnost textu odpovídá Vladimír Molek, Sdružení Calla. Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13

-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit