Příklady z praxe
Zasluhuje si Kleť ochranu aneb ochrana krajinného rázu v praxi
- Úvod
- První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta
- Nová upravená žádost o povolení vysílače
- Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií
- Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz
- Petice proti vysílači, mediální aktivity
- Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti
- Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty
- Závěr
- Časový sled správních řízení v kauze
- Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003
Závěr
O tom, že JUDr. Faktor se nevzdá úsilí získat prostor pro vysílání Rádia Faktor svědčí skutečnost, že ještě v průběhu roku 2004 uzavřel kupní smlouvu s Českokrumlovským rozvojovým fondem o prodeji restaurace a rozhledny na Kleti!
Již před tím byla dne 4. 6. 2004 doručena Odboru územního rozvoje, investic a památkové péče městského úřadu Český Krumlov žádost tehdejšího vlastníka společnosti ČKRF s.r.o., zastoupené společností Mauring s.r.o., o umístění anténního systému na rozhlednu Kleť.
Po provedeném řízení bylo vydáno tímto správním orgánem památkové péče závazné stanovisko formou správního rozhodnutí dle ust. § 14 odst. 1 zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči, kterým se souhlasí s dočasným (10 let) umístěním anténního systému představující tři síta o rozměru 1330 x 2400 mm na SV stěně rozhledny, opatřené nátěrem napodobující barvu lomového kamene. Vydané rozhodnutí se opírá o odborné vyjádření Národního památkového ústavu, územní pracoviště v Českých Budějovicích ze dne 12. 7. 2004.
„Antény sice nepoškodí samotnou podstatu památky, jistě však nejsou přínosem pro prezentaci objektu, stejně jako již v minulosti realizované konstrukce a zařízení, komín přístavby, antény na koruně. Umístění antén je navrženo na SV straně rozhledny, odvrácené od venkovních prostor běžně užívaných veřejností, z blízkých pohledů se tedy antény nebudou významně uplatňovat. Dočasné umístění akceptujeme“
Vydané rozhodnutí orgánem státní památkové péče, jakož i odborné vyjádření získala občanská sdružení s využitím zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím a poskytla jej Správě Chráněné krajinné oblasti Blanský les, která nebyla o tomto řízení informována.
V současné době je zřejmé, že se společným úsilím ekologických iniciativ i odborných institucí s využitím platných právních předpisů podařilo zastavit jednu stavbu mající negativní vliv na přírodu a krajinu. Nepodařilo se ale usměrnit podnikatelský záměr, který ve svém konečném důsledku může znamenat kompromis i když ne zcela v duchu navrhovaných řešení. Zde mohly sehrát roli i technické parametry a požadavky, které nebyly zcela transparentní a srozumitelné. Do jaké míry je toto řešení přijatelné z hledisek etických a památkových, nám nepřísluší posuzovat.
Zpracoval Vladimír Molek, sdružení Calla
Kauza byla zpracována v rámci projektu „Ochrana jihočeské přírody – věc občanů“ sdružení Calla, podpořeného EU prostřednictvím NROS v programu Transition Facility.
[Úvod]
[První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta ]
[Nová upravená žádost o povolení vysílače]
[Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií]
[Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz]
[Petice proti vysílači, mediální aktivity]
[Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti ]
[Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty]
[Závěr ]
[Časový sled správních řízení v kauze]
[Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003]
|