Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
    ÚČAST NA ROZHODOVÁNÍ - Zapojte se, stojí to za to!
- Příklady z praxe
- Jak na to
- Zákony
- Odkazy
- Slovníček

Příklady z praxe

Zasluhuje si Kleť ochranu aneb ochrana krajinného rázu v praxi

  1. Úvod
  2. První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta
  3. Nová upravená žádost o povolení vysílače
  4. Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií
  5. Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz
  6. Petice proti vysílači, mediální aktivity
  7. Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti
  8. Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty
  9. Závěr
  10. Časový sled správních řízení v kauze
  11. Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003

Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií

Na počátku roku 2001 se začínají občanská sdružení domlouvat na společném postupu proti záměru Rádia Faktor. Nositelem kampaně se stává sdružení Calla. Je navázán kontakt s Observatoří Kleť a prostřednictvím ak. arch. Vojtěcha Storma i se Správou Chráněné krajinné oblasti Blanský les s cílem shromáždit maximum odborných podkladů a informování veřejnosti o záměru. Dne 19. 4. 2001 je vydána první společná tisková zpráva o plánované výstavbě stožáru na Kleti. Součástí tiskové zprávy je pozvání na setkání na Kleti, které se uskutečnilo v sobotu 21. dubna 2001. Ani aprílové počasí neodradilo účastníky od praktického poznání lokality, jehož součástí bylo setkání s pracovníky Správy Chráněné krajinné oblasti Blanský les a Observatoře na Kleti. Přítomna byla rovněž redaktorka Českokrumlovských listů. Calla připravila informační materiál, který byl následně využívána po celý průběh kampaně. Pro razítkování poštovních zásilek zúčastněných organizací bylo zhotoveno razítko s textem „Ochráníme vrchol Kletě“. Po vydání výplatní poštovní známky s hodnotou 6.40 Kč s nejstarší rozhlednou v Čechách se takto frankované dopisy staly další formou propagace kampaně.

V průběhu kampaně je vydáno celkem osm tiskových zpráv zpracovaných a odesílaných sdružením Calla a je svolána jedna tisková konference.

Za zmínku stojí happeningové podání žádosti Hnutí Duha a Památkářské obce českokrumlovské na Správu Chráněné krajinné oblasti Blanský les o umístění víceúčelového stožáru na Kleti pro využití k ekologické výchově. Cílem bylo upozornit na platnost vyhlášky Ministerstva kultury ČR č. 197/1989, kterou se zřizuje Chráněná krajinná oblast Blanský les a vymezující činnosti zde neakceptovatelné:

(§ 2 odst.1) Posláním oblasti je ochrana a postupná obnova hodnot krajiny, jejího vzhledu a jejích typických znaků vytvoření a rozvíjení ekologicky optimálního systému všestranného využívání krajiny a jejích přírodních zdrojů.
(§ 6 odst. 5 ) V zóně II je zakázáno umisťování staveb a změny ve využití území mimo zastavěná území.

Kauza Výstavby stožáru na Kleti se začíná medializovat, což přispívá nejen k informovanosti veřejnosti, ale na druhé straně dává rovněž možnost vyjádřit názory na nevládní organizace. Mladá fronta dnes využila svou Horkou linku do které se 12. 5. 2001 zapojilo třicet čtenářů odpovídajících na otázku stavět či nestavět vysílač pro soukromé Rádio Faktor. Telefonoval i sám majitel JUDr. Faktor, který pochopitelně výstavbu vysílače obhajoval. Stejně tak výstavbu obhajovali posluchači rádia Faktor, ředitel televize GIMI Ivo Brabec a prezident asociace provozovatelů soukromého vysílání Michal Zelenka. Zbytek se přiznal ke členství nebo sympatiím k ekologickým sdružením.

„Moc dobře si pamatuji, jak se lidem nelíbilo, když se na Kleti vyměňoval starý vysílač za nový vyšší. Neumím si představit, že by tam byl ještě jeden“
Rita Hermanová, Praha

„Jednoznačně ne! A doufám, že nás bude tolik, že se jim to zatrhne“
Štěpán Hejzlar

„O stavbě vysílače by měli rozhodovat odborníci, a ne fundamentalisté z řad ekologů.“
Jiří Hanzlíček, České Budějovice

„Jako dlouholetý pracovník v ochraně přírody důrazně proti stavbě protestuji. ....“
Jan Beran, Boršov nad Vltavou

Spor o další vysílač na Kleti nebyl díky médiím a odborným časopisům Nika a Ochrana přírody pouze regionální kauzou, neboť v té době se stávaly stožáry vysílačů operátorů mobilních telefonů vážnou hrozbou pro českou krajinu. Proto se také dostalo toto téma 17. ledna 2002 na televizní obrazovku v publicistickém pořadu Nedej se – redaktor Martin Slunéčko. Kromě žádoucí podpory kampaně přinesl pořad i řadu podnětných odborných poznatků a stanovisek ze strany kompetentních úřadů i politiků.

 

[Úvod] [První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta ] [Nová upravená žádost o povolení vysílače] [Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií] [Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz] [Petice proti vysílači, mediální aktivity] [Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti ] [Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty] [Závěr ] [Časový sled správních řízení v kauze] [Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003]



Za správnost textu odpovídá Vladimír Molek, Sdružení Calla. Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13

-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit