Příklady z praxe
Zasluhuje si Kleť ochranu aneb ochrana krajinného rázu v praxi
- Úvod
- První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta
- Nová upravená žádost o povolení vysílače
- Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií
- Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz
- Petice proti vysílači, mediální aktivity
- Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti
- Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty
- Závěr
- Časový sled správních řízení v kauze
- Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003
Petice proti vysílači, mediální aktivity
Počátkem května 2002 zorganizovala Calla druhý výlet na Kleť, kterého se opět zúčastnil za Správu Chráněné krajinné oblasti Blanský les ak. Arch. Vojtěch Storm a ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice ing. Jana Tichá. Počasí tentokráte přálo, a proto členové nevládních organizací, kteří se výletu především zúčastnili, využili výlet k návštěvě observatoře a důkladné prohlídce vrcholu Kletě. Závěrem byl schválen návrh textu petice a ustaven petiční výbor ze zástupců sdružení Calla (Vladimír Molek), Jihočeské sdružení ochránců přírody (MUDr. Věra Horská) , Sdružení Jihočeské matky ( bc. Jaroslava Brožová), Hnutí Duha (Růžena Šandová) a ČSOP Šípek (Mgr. Kolafa). Vzápětí po exkurzi vydal petiční výbor tiskovou zprávu s textem petice a byl zahájen sběr podpisů pod petici.
Calla se díky petičnímu centru stala samozřejmě i cílem nemístné kritiky prostřednictvím telefonických hovorů, písemných i elektronických vzkazů. Pro průběžnou informaci o výsledku sběru podpisů byla důležitá kontrola petičních archů, jejich číslování a vyškrtávání neplatných podpisů. Tato pečlivost se vyplatila a díky tomu jsme mohli vyvrátit mediální nařčení o podpisu Karla IV. a Červené Karkulky. Smutné je, že podvržený petiční arch takto upravený, bez námi vedeného originálu, využil i krajský hejtman Jan Zahradník ke zpochybnění petice.
Petice proti umístění dalšího vysílače na Kleti
podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním
Ministerstvu životního prostředí ČR, odboru výkonu státní správy II.
Okresnímu úřadu Český Krumlov
Stavebnímu úřadu Obecního úřadu Křemže
Správě CHKO Blanský les
Zastupitelstvu Obce Kremže
Zastupitelstvu Jihočeského kraje
V současné době plánuje Rádio Faktor, zastupované JUDr. Ladislavem Faktorem, výstavbu nového vysílače na vrcholu Kleti, dominantě Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Nejnovější návrh představuje stožár vysoký 80 m, umístěný mezi rozhlednou a observatoří.
S výstavbou vysílače nesouhlasíme zejména z těchto důvodů:
- při výstavbě vysílače dojde k vážnému poškození přírody a krajiny na Kleti, tedy ve zvláště chráněném území.
- výstavbu dalšího vysílače na Kleti vnímáme jako vážné narušení krajinného rázu této dominanty Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Dojde ke znehodnocení dosud neporušených volných panoramatických rozhledů z Kletě do volné krajiny, ale i všech pohledů z rozsáhlého území Jihočeského kraje směrem k Blanskému lesu.
- bude nutno vybudovat novou zpevněnou příjezdovou komunikaci pro příjezd jeřábu a nákladních automobilů, neboť jednotlivé součásti vysílače by měly být dopravovány na místo stavby pomocí jeřábu.
- výše uvedená znehodnocení přírody a krajiny stavbou a následnou přítomností dalšího vysílače na Kleti mohou mít nepříznivé důsledky na turistické využívání zdejšího regionu.
- odborným posouzením (nezávislého vědeckého či výzkumného pracoviště v oblasti sdělovací techniky a elektrotechniky) doposud nebyla vyloučena možnost využití stávajícího stožáru Českých radiokomunikací pro vysílání Rádia Faktor.
- zamýšlený stožár bude výrazně omezovat astronomická pozorování nebeských objektů z Observatoře Kleť, zejména zabráněním výhledu na část oblohy, ale také povinným bezpečnostním osvětlením vysílače. Observatoř Kleť je velmi významným astronomickým pracovištěm s mezinárodně uznávanými výsledky v oboru výzkumu planetek a komet. Tyto výzkumy, řadící malou jihočeskou hvězdárnu na úroveň předních světových observatoří, jsou možné právě díky doposud nízkému světelnému znečištění oblohy v jejím okolí. Vlastní stavební činností je vážně ohroženo její citlivé přístrojové vybavení.
Petiční výbor ve složení:
Bc. Jaroslav Brožová, K Lusnému 2034, 373 16 Dobrá Voda u Českých Budějovic
MUDr. Věra Horská, Hornická 45, 373 16 Dobrá Voda u Českých Budějovic
Mgr. Michal Kolafa, 382 11 Větřní 207
Vladimír Molek, Žižkova 382, 373 72 Lišov
Růžena Šandová, Dlouhá 134, 382 41 Kaplice
Vyplněné petiční archy prosíme předat nebo zaslat na adresu: Sdružení CALLA,
Fráni Šrámka 35, PS 223, 370 04 České Budějovice nebo Sdružení Jihočeské matky, Smetanova 19, 370 01 České Budějovice.
Podrobnější informace můžete získat osobně, telefonicky na č. 038-7311381, 038 –7427091, e-mailem calla@ecn.cz, jihoceske.matky@ecn.cz nebo na internetu http://calla.ecn.cz
Kromě vyplněných petičních archů přicházely konkrétní ohlasy a podpora snaze zabránit výstavbě dalšího stožáru na Kleti. Vzhledem k tomu, že zmocněncem petičního výboru byl pracovník Sdružení Calla, představoval sběr podpisů i značné organizační a finanční zatížení. Probíhala výroba petičních letáků v českém i anglickém jazyce, kopírování dostatečného počtu petičních archů, jejich distribuce do ekologických periodik, bulletinů, spolupracujícím občanským sdružením a na sběrná místa, zpětné převzetí, úprava, sčítání a pod. Díky aktivitě dalších členů petičního výboru se podařilo zabezpečit sběrná místa nejen v Českých Budějovicích, ale co nejblíže dotčené lokalitě. V Českém Krumlově se sbíraly podpisy v Infocentru, Městském muzeu, knihovně, prodejně Countrylife, na gymnáziu a petiční archy kolovaly mezi ostatními nevládními organizacemi. Po dohodě s vedoucím lanové dráhy byla zřízena sběrná místa i zde a to jak v dolní, tak i horní stanici. Přínosem bylo sběrné místo v restauraci na Kleti a přímo na vrcholu u slunečních hodin, kde členka sdružení Calla o víkendech sbírala podpisy od návštěvníků, kteří po výstupu na Kleť rádi podpořili petici.
Díky zvolenému postupu při sběru podpisů bylo možné průběžně informovat veřejnost prostřednictvím médií i internetové stránky Cally a již dva měsíce po zveřejnění petice byla dosažena první tisícovka podpisů. V září to byly již dva tisíce. K tomu byla vydána další tisková zpráva.
Petiční archy s 2 613 podpisy byly zaslány 15.1.2003, po předchozím předání první části v červenci 2002, Ministerstvu životního prostředí ČR v Praze, Odboru výkonu státní správy Ministerstva životního prostředí v Českých Budějovicích, Krajskému úřadu Jihočeského kraje, Správě Chráněné krajinné oblasti Blanský les a Obci Křemže s žádostí o odpověď v zákonné lhůtě dle petičního zákona.
„Správa Chráněné krajinné oblasti Blanský les Vám oznamuje, že dne 16. 7. 2002 obdržela celkem 53 petičních archů výše uvedené petice (pozn. první etapa předání). Tyto podpisové archy budou sloužit jako jeden z podkladů pro vydání rozhodnutí ve věci výstavby stožáru Radia Faktor ve vrcholové partii Kleť“
RNDr. Jan Flašar, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Blanský les.
Pravidelné vydávání tiskových zpráv sloužilo nejen k udržování kontaktu s veřejností a médii, ale bylo jednou z možností jak informovat veřejnost o průběhu kauzy. V září byla tisková zpráva využita například ke zveřejnění závěrů posudku Romana Bukáčka (viz dále).
Petice sehrála v kauze významnou roli. Při kontaktech s médii, zejména pak regionálním rozhlasem a televizními stanicemi, ekologické organizace neustále zdůrazňovaly navrhované řešení pro Rádio Faktor a svou nekonfliktní pozici vůči tomuto mediu mimo kauzu vysílače. Opírajíce se o odborná posouzení a návrhy Českých radiokomunikací, doporučovala investorovi využít tzv. spolusdílení na stávajících stožárech.
Bohužel, na petiční akci se negativně podepsala srpnová povodeň, která zničila několik desítek petičních archů ve sběrných místech v Českém Krumlově a vlivem těchto událostí a otálením ministra životního prostředí s vydáním verdiktu o podaném rozkladu, byla petice počátkem ledna 2003 ukončena. Kromě „neznámých“ občanů podpořily petici i významné kulturní a vědecké osobnosti, o čemž jsme rovněž informovali veřejnost a media.
Vazeny pane Molek,
dovolte mi, abych Vam vyjadril plnou podporu pri Vasi akci proti umisteni
vysilace Radia Faktor na Kleti. Mel jsem moznost se pomerne podrobne
seznamit s timto zamerem a pripojuji se k nazoru, ze jeho stavba i sama
existence ohrozuje unikatni pozorovaci prostredi astronomicke observatore.
Svuj podpis do peticnich archu jsem jiz davno pripojil, avsak na zaklade
Vaseho nametu jsem se rozhodl vystoupit ponekud z rady proto, ze se mi
dostalo cti a byla mym jmenem pojmenovana jedna z mnoha tam objevenych
planetek.
Nejsem si ovsem jist, zda Vam muze muj nevyznamny hlas ve Vasem
usili pomoci, ale presto tak v dobre vire cinim (co takhle oslovit napriklad
Ludvika Vaculika? To je skutecne znama osobnost, navic britkeho pera)...
Srdecne zdravi
Ing. Marcel Grün
reditel Hvezdarny a planetaria hl. m. Prahy
(planetka c. 10403 Marcelgrün)
P.S. Muj vztah ke Kleti ma krome odborneho i dalsi rozmery: pracovni - kopule M.Kopernika je spolecnym pracovistem HaP Ceske Budejovice a HaP hl. m. Prahy, jejimz jsem reditelem, takze zhorseni pozorovacich podminek by se dotklo tez nasich pozorovatelu; i osobni - detstvi jsem stravil predevsim v Budejicich, kde jsem zacal chodit do skoly a casto jsme tehdy (v dobach davno, davno pred lanovkou a podobnymi vymozenostmi) jezdili na vylet na Klet a nadherneho okoli...
Vedle petiční akce byla věnována pozornost kulturně osvětovým a informačním aktivitám. Aktualizovaný sborník fakta – údaje – komentáře byl šířen a distribuován nejrůznějšími způsoby.
Příležitostí k diskuzi o kauze a sběru podpisů se stal i Ekotrh, kde měla Calla svůj stánek s letáky.
Jeden z prvních, dnes již pravidelných, tzv. zelených čtvrtků, byl v listopadu 2002 věnován tématu „Krajina stožárů“ s ing. Vladimírem Šámalem, pracovníkem AOPK České Budějovice a autorem odborného stanoviska
[Úvod]
[První žádost Rádia Faktor o povolení vysílače zamítnuta ]
[Nová upravená žádost o povolení vysílače]
[Kampaň NNO proti vysílači a reakce médií]
[Řízení o udělení výjimky ze základních podmínek ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, posudek vlivu na krajinný ráz]
[Petice proti vysílači, mediální aktivity]
[Zpět na začátek – zrušení výjimky z ochrany chráněných živočichů, třetí verze žádosti ]
[Žádost Rádia Faktor a posléze i odvolání zamítnuty]
[Závěr ]
[Časový sled správních řízení v kauze]
[Záznam z pořadu ČT „Nedej se!“ 17.1.2003]
|