Příklady z praxe
Veřejnost proti Lyžařskému areálu Chlum
Vojenský výcvikový prostor (VVP) Boletice leží téměř z 54 % na území CHKO Šumava. Představuje mimořádně hodnotné území s výjimečnými přírodními podmínkami a patří k nejcennějším územím v České republice. Specifické využívání zdejší krajiny umožnilo zachování řady vysoce ohrožených biotopů a bohatých populací na ně vázaných druhů flóry a fauny. V roce 2003 přišla soukromá společnost Lipno Servis, s.r.o. se záměrem vybudovat zde středisko zimních sportů. Tento záměr podpořil i Jihočeský kraj. Proti se však postavila řada odborníků, ekologických organizací i orgány ochrany přírody. Nakonec byl tento projekt v lokalitě Chlum zastaven. Spor o vojenský prostor Boletice však přetrvává, neboť Jihočeský kraj v roce 2005 přesunul svoji pozornost do jiné lokality - Špičák. Přesto, že se jedná o méně hodnotné území než je lokalita Chlum, nelze chápat toto řešení jako kompromis.
- Úvod - Vojenský újezd Boletice
- Průběh kauzy – rok 2003
- Průběh kauzy – rok 2004
- Průběh kauzy – rok 2005
- Průběh kauzy – rok 2006
- Závěr - Proč nesouhlasíme s projektem „Středisko zimních sportů Chlum“?
- Příroda a morfologie Boletic
- Chronologie kauzy
Úvod - Vojenský újezd Boletice
První doklady o osídlení krajiny mezi Českým Krumlovem a Šumavou pocházejí z doby kolem roku 500 před naším letopočtem. Moderní kolonizace zde začala v 2. polovině 13. století. Do 15. století byla velmi hustá síť obcí osad přibližně po linii Ktiš – Horní Planá. V roce 1518 byl na dominantním místě pod Chlumem založen Ondřejov. Dřevařské osady v nejdrsnějších podmínkách pod Knížecím stolcem vznikaly teprve v 18. a na počátku 19. století. V roce 1945 tady žilo v 50 obcích a osadách přibližně 6 500 obyvatel, převážně německé národnosti. Po jejich odsunu v roce 1946 sem noví přistěhovalci již nepřišli, území zabrala armáda a v roce 1950 oficiálně vznikl vojenský újezd.
Ačkoli zde v posledních desetiletích probíhaly rozmanité aktivity, které často měly destruktivní charakter, paradoxně zde zůstaly zachovány některé přírodní jevy, které z běžné krajiny zmizely. Zvláštní režim vojenského újezdu podmínil specifické podmínky. Nepřístupnost pro běžné zemědělské využití znamená minimální narušení vodního režimu a minimální kontaminaci pesticidy. Zánik sídel v jádru území je důvodem nulového komunálního znečištění. Na cvičištích se udržují sukcesní fáze biotopů v neeutrofizované podobě.
Území vojenského újezdu se stalo ostrovem uprostřed kulturní krajiny, který má charakter skanzenu přírody z doby před kolektivizací zemědělství. Mimořádné přírodní hodnoty vedly k tomu, že území bylo v roce 2004 nominováno do soustavy evropsky významných území Natura 2000 jako tzv. ptačí oblast (podle směrnice č. 79/409/EHS) i jako zvláště chráněné území podle směrnice č. 92/46/EHS.
Soukromá společnost Lipno Servis, s.r.o., vlastnící rozsáhlé středisko sportu a rekreace na Lipně, si nechala zpracovat studii Lyžařského areálu Chlum, situovanou do přírodovědně nejcennějšího území vojenského výcvikového prostoru Boletice, do oblasti hory Chlum, Chlumek a Plešný. Jihočeský kraj, který tuto investici podporoval a prostřednictvím svého zastupitelstva ji schválil jako jeden ze strategických projektů Programu rozvoje regionu. Za tím účelem vstoupil do účelového sdružení Chlum s cílem podílet se na financování projektu a jeho prosazení do územního plánu Velkého územního celku Jihočeského kraje.
Proti projektu představovaném jako "revitalizace původní atmosféry a života Boletic" se postavily nevládní organizace. Zatímco statut vojenského výcvikového prostoru byl dostatečnou zárukou zachování přírody, záměr vybudovat zde mamutí středisko zimních sportů se stal její hrozbou.
[Úvod - Vojenský újezd Boletice]
[Průběh kauzy – rok 2003]
[Průběh kauzy – rok 2004]
[Průběh kauzy – rok 2005]
[Průběh kauzy – rok 2006]
[Závěr - Proč nesouhlasíme s projektem „Středisko zimních sportů Chlum“?]
[Příroda a morfologie Boletic ]
[Chronologie kauzy]
|