Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
ZPRAVODAJ - aneb co se děje
 ZPRAVODAJSTVÍ

FILTR KATEGORIÍ
4. 7. 2012 - Ivanovičtí i NESEHNUTÍ se postavili za zaměstnance a zaměstnankyně Bauhausu

BRNO [NESEHNUTÍ/ Klidné Ivanovice ] - Nevládní organizace NESEHNUTÍ podává trestní oznámení na neznámého pachatele, který podvedl pracovníky a pracovnice přijaté do ivanovického Bauhausu. Těm totiž bylo zatajeno, že stavba hobby marketu nemá stavební povolení a nemůže být otevřena. Bauhaus si pouze nechal vypracovat tzv. stavební certifikát soukromým autorizovaným inspektorem: tajně a bez zákonem požadovaných souhlasů sousedů a sousedek. Účinnost podezřelého certifikátu proto následně odložil soud. ::Právo na informace-Účast na rozhodování::

Více informací na webu NESEHNUTÍ

[počet komentářů: 3]

.........

3. 5. 2012 - Poslanci odhlasovali děravý zákon. Potřebuje novelu

PRAHA [Zelený kruh/ Econnect] - Poslanci a poslankyně napříč politickým spektrem se 2. května shodli, že zákon o ochraně ovzduší je, vlivem desítek vylobbovaných změn, nedostačující. Přesto jej schválili. Zákon, který odkládá povinnosti velkých továren a elektráren vyčistit své technologie o čtyři roky, a zároveň prakticky bezodkladně zprošťuje 93 % dosud platících znečišťovatelů od poplatků za vypouštění karcinogenních a alergenních látek, je potřeba co nejdříve novelizovat. ::Právo na informace-Účast na rozhodování::

Tisková zpráva na webu ZK

.........

20. 2. 2012 - 97 zahraničních a mezinárodních nevládních organizací vyzývá ministra průmyslu a premiéra ČR: Neomezujte registr znečišťování!

PRAHA [Arnika] - Osud práva na informace o toxických látkách, které v České republice naplňuje mimo jiné Integrovaný registr znečišťování (IRZ), není lhostejný ani zahraničním organizacím zabývajícím se ochranou životního prostředí či zdraví. ::Právo na informace::

Celý text výzvy a organizace, které se k ní připojily, můžete najít na webu Arniky:
Kromě nevládních organizací podporuje zachování IRZ také 140 starostů a zastupitelů obcí ČR
Více o snahách omezit IRZ:


.........

10. 11. 2011 - V právu na informace zůstává Česká republika na půl cesty

PRAHA [Arnika - Centrum pro podporu občanů] - Míru demokracie, uplatňování práva a kvalitu života v různých zemích světa posuzuje nový světový žebříček. Nevládní organizace Acces Info Europe ze Španělska a Centrum pro právo a demokracii z Kanady sestavily hodnocení 89 zemí světa z hlediska kvality zákonů zaručujících právo na informace. Česká republika získala z maximálního možného počtu 150 bodů pouze 69. ::Právo na informace::

Další informace a kompletní hodnocení

.........

15. 9. 2011 - Ministr Kocourek chce omezit právo veřejnosti na informace o toxických látkách

PRAHA [Arnika - Program Toxické látky a odpady] - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby nadále do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) ohlašovaly své emise a informace o odpadech jen firmy, jejichž činnost sleduje evropský registr úniků a přenosů (EPRTR). Současně by podniky měly přestat ohlašovat většinu látek produkovaných do odpadů. ::Právo na informace::


Celé znění tiskové zprávy


.........

9. 9. 2011 - Rekordních 127 nominací v soutěži OTEVŘENO x ZAVŘENO !

PRAHA [Otevřená společnost o.p.s. ] - Projekt Otevřete.cz při Otevřené společnosti o.p.s. ocení činy, které podporují otevřenost veřejné správy, cenou OTEVŘETE a činy bránící otevřenosti a porušující právo cenou ZAVŘENO. ::Právo na informace-Účast na rozhodování::

Došlé nominace

.........

9. 8. 2011 - Vládní návrh utajení platů a odměn je protiústavní a v rozporu s programovým prohlášením a protikorupční strategií vlády

PRAHA [Otevřená společnost o.p.s.] - Vláda předložila zákon, který má zcela zrušit možnost veřejnosti dozvědět se informace o platech a odměnách, vyplácených funkcionářům, manažerům, úředníkům a dalším zaměstnancům veřejné sféry. ::Právo na informace::

Více informací

[počet komentářů: 1]

.........

18. 5. 2011 - Vláda připravuje rozsáhlé omezení práv českých občanů

PRAHA [Zelený kruh/ Arnika/ Ateliér pro životní prostředí/ NESEHNUTÍ/ EPS] - Nechte si na hlavu padat popel a mlčte, zní vzkaz české vlády občanům zašifrovaný v návrhu novely stavebního zákona. Změnit se má devatenáct let fungující způsob zapojení veřejnosti do rozhodování o životním prostředí skrze občanská sdružení. ::Právo na informace-Účast na rozhodování::.........

18. 11. 2010 - Výbor pro dodržování Aarhuské úmluvy se zabývá nedostatky přístupu k soudní ochraně ve věcech životního prostředí v ČR

BRNO [Ekologický právní servis/ Econnect] - Na základě podnětu zpracovaného Ekologickým právním servisem se Výbor pro dodržování Aarhuské úmluvy zabývá nedostatky legislativy a aplikační praxe České republiky v oblasti přístupu k soudní ochraně ve věcech životního prostředí. Hlavním důvodem pro podání podnětu byla skutečnost, že v něm popsané nedostatky trvají bez podstatnějších změn i po pěti letech od ratifikace Aarhuské úmluvy Českou republikou. ::Právo na informace-Účast na rozhodování::

Další informace k podnětu EPS

.........

2. 7. 2010 - 8. ročník soutěže Otevřeno x zavřeno je vyhlášený

PRAHA [Econnect/ Otevřená společnost] - Otevřená společnost vyhlásila již 8. ročník soutěže Otevřeno x zavřeno. Jedná se o vyhodnocení nejlepších a nejhorších příkladů otevřenosti úřadů vůči veřejnosti v České republice za období září 2009 – září 2010. Nominace je možné zasílat do 10. září 2010. ::Právo na informace::

Více informací o soutěži

.........

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 14 | Další
 KALENDÁŘ AKCÍ


-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit