Příklady z praxe
Rodičovská dovolená a země Evropské unie
- Rodičovská, mateřská či otcovská dovolená?
- Dětem přátelská pracovní místa
- Krátká nebo dlouhá rodičovská dovolená?
- Čeští otcové na rodičovské dovolené
Čeští otcové na rodičovské dovolené
Možnost muže pečovat o malé dítě se v minulosti v České republice příliš nepřipouštěla, zákon ji definoval teprve v roce 2000. Od 1. ledna 2001 jsou tak díky tzv. harmonizační novele (zákon č. 155/2000) muži oficiálně uznáni způsobilými pečovat plně a celodenně o své dítě a mohou nastoupit na rodičovskou dovolenou. Institut rodičovské dovolené tak nahradil předcházející mateřskou dovolenou, která byla určena výhradně matkám.
Jedná se o výrazný posun v této oblasti. Prvním náznakem byly v tomto směru dva zákony přijaté už v osmdesátých letech (zákon č.51/1987 Sb. a zákon č. 103/1988 Sb.), které se týkaly poskytování peněžité pomoci muži – zaměstnanci z dávek nemocenského pojištění, tato pomoc ale byla otcům přiznána pouze ve výjimečných případech jako byla smrt či závažné onemocnění manželky. V roce 1990 vznikl institut rodičovského příspěvku, který nahradil mateřský příspěvek. K úplnému zrovnoprávnění na poli legislativy potom došlo v roce 2001 výše zmíněným zákonem o rodičovské dovolené. Přesto, že muži mají už více než čtyři roky stejnou možnost pečovat o své dítě jako jejich ženy, v praxi ji využívají minimálně. Podle dostupných informací Českého statistického ústavu pobírá rodičovský příspěvek pouze jedno procento mužů, počet mužů čerpajících rodičovskou dovolenou se pohybuje mezi půl a jedním procentem.
Co můžeme předpokládat o mužích na rodičovské dovolené? Jací jsou?
- mají vyšší vzdělání
- jsou mladí
- pocházejí ze střední či vyšší střední vrstvy a z větších měst
- mají liberální postoje, jsou tolerantní
- často spadají do kategorie tzv. changing men (mají proekologické smýšlení, nejsou orientovaní na výkon a kariéru)
- je pro ně důležité angažovat se plně ve výchově svého dítěte a převzít za ni odpovědnost, ne pouze „pomáhat“ manželce
- nelze zkoumat pouze otce pečujícího o dítě, je třeba ho vnímat v rodinném kontextu (tedy jednak ve vztahu ke své manželce či matce dítěte, ale také v širších rodinných vazbách)
- zatímco o tradičním modelu matky – pečovatelky se příliš nediskutuje, obrácený model pečujícího otce je výsledkem celomanželské strategie, vstřícným dialogem, ale také systémem legitimizací této neobvyklé role, ať už ze strany pečujícího otce či matky – chlebodárkyně
[Rodičovská, mateřská či otcovská dovolená? ]
[Dětem přátelská pracovní místa]
[Krátká nebo dlouhá rodičovská dovolená?]
[Čeští otcové na rodičovské dovolené]
Za správnost textu odpovídá Klára Kubíčková. Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13
|