Příklady z praxe
Ženy v politice
- Účast žen v politice
- Zastoupení žen na úrovni volených orgánů
- Postavení žen v politických stranách
- Aktivity neziskového sektoru
- Ženy v evropské politice
- Ústavní a legislativní změny k prosazování účasti žen v politice
- Vyvážené zastoupení žen a mužů ve veřejných a parlamentních výborech
- Některá fakta a data
- Bibliografie
Zastoupení žen na úrovni volených orgánů
V České republice je v současné době (2005) ve vládě „rekordní“ počet žen – tři (ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, ministryně zdravotnictví a ministryně informatiky). Mezi lety 1990 a 2002 bylo dohromady ve vládách ČSFR a ČR jen 5 žen, z toho dvě byly v úřednické vládě od ledna do června 1998 – jednalo se o ministryni spravedlnosti a ministryni zdravotnictví). V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR je 16,5% žen a v Senátu PČR 11%.
Mezi krajskými hejtmany není žena jediná, a to ani po krajských volbách v roce 2004. Tradičně nejvyšší zastoupení žen je na nejnižších úrovních samosprávy a platí úměra čím menší obec, tím spíše je v jejím čele žena (viz tabulka č. 1). Zajímavý je také fakt, že více než polovina žen zvolených do komunálních voleb v roce 1998 je z kandidátek nezávislých sdružení; z politických stran mají největší zastoupení žen na komunální úrovni křesťanští demokraté (28% žen na kandidátkách, 22% zvolených).
V této souvislosti je nutné zmínit, že po roce 1989 se zastoupení žen v nejvyšších zákonodárných orgánech dramaticky snížilo – zatímco v roce 1981 bylo v českém parlamentu 28% žen, v roce 1990 to bylo 11% a v roce 1992 tvořily ženy 9,5%. Do roku 1989 bylo totiž 30% křesel v parlamentu určeno ženám. Ačkoli předchozí režim neměl s demokracií nic společného, z hlediska zastoupení žen lze tento konkrétní vývoj interpretovat jako nepříznivý.
Z čísel níže uvedených vyplývá, že počet žen zvolených na všech úrovních se postupně mírně zvyšuje. Nicméně tento vývoj je náhodný a není výsledkem žádných záměrných opatření ani vlády, ani politických stran.
Například zvýšení počtu žen v Poslanecké sněmovně po posledních volbách je způsobeno tím, že relativně velký počet křesel získala KSČM (18% hlasů), která na volitelných místech svých kandidátek tradičně udržuje 25% zastoupení žen, a také má největší podíl žen ze všech poslaneckých klubů (KSČM ale nepoužívá žádné kvóty).
Tabulka č.1: Zastoupení žen ve volených orgánech v letech 1994–2002
[Účast žen v politice]
[Zastoupení žen na úrovni volených orgánů]
[Postavení žen v politických stranách]
[Aktivity neziskového sektoru]
[Ženy v evropské politice]
[Ústavní a legislativní změny k prosazování účasti žen v politice]
[Vyvážené zastoupení žen a mužů ve veřejných a parlamentních výborech]
[Některá fakta a data]
[Bibliografie]
Za správnost textu odpovídá Alena Králíková. Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13
|