Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
    ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI - Dobře vychovaná žena změní dějiny málokdy!
- Příklady z praxe
- Jak na to
- Zákony
- Odkazy
- Slovníček

Příklady z praxe

Rodičovská dovolená a země Evropské unie

  1. Rodičovská, mateřská či otcovská dovolená?
  2. Dětem přátelská pracovní místa
  3. Krátká nebo dlouhá rodičovská dovolená?
  4. Čeští otcové na rodičovské dovolené

Dětem přátelská pracovní místa

Další způsob, jakým v zemích Evropské unie vychází zaměstnavatelé/zaměstnavatelky vstříc rodičům malých dětí, je zřízení míst, která nejsou rodině nepřátelská (jako drtivá většina pracovních míst v Česku), kde je možné bez problémů dítě nakrmit, přebalit či odložit do dětského koutku či herny s placeným či svépomocným hlídáním. Je jistě problematické, aby si své malé dítě vzal do provozu například svářeč/svářečka, ale v případě překladatelů/překladatelek či třeba kadeřnic/kadeřníků, je tento model už poměrně představitelný. Navíc je také možné obsadit jedno pracovní místo dvěma lidmi (ať už manželi, kteří se doplňují jak v profesi, tak v péči o děti, nebo například dvěma otci, z nich každý své dítě dává dopoledne do školky a odpoledne o něj pečuje).

Další možností, jak zvýhodnit rodiče, kteří pečují o malé dítě, je umožnit jim pracovat z domu přes internet, či pracovat úkolově, což jim umožní rozvrhnout si práci podle potřeb dítěte. Často jsme zvyklí brát si práci domů, zatímco brát si dítě do práce tak běžné není. Přitom pracovní prostředí a kontakt s dětmi rodičů, kteří jsou v podobné situaci, může děti v mnohém stimulovat. Zaměstnání rodičů navíc není pro takto vychované děti anonymním automatem na peníze, dítě jasně vidí, čím se rodiče živí.

[Rodičovská, mateřská či otcovská dovolená? ] [Dětem přátelská pracovní místa] [Krátká nebo dlouhá rodičovská dovolená?] [Čeští otcové na rodičovské dovolené]Za správnost textu odpovídá Klára Kubíčková. Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13

-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit 

NAVRCHOLU.cz