Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
    ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI - Dobře vychovaná žena změní dějiny málokdy!
- Příklady z praxe
- Jak na to
- Zákony
- Odkazy
- Slovníček

Příklady z praxe

Rodičovská dovolená a země Evropské unie

  1. Rodičovská, mateřská či otcovská dovolená?
  2. Dětem přátelská pracovní místa
  3. Krátká nebo dlouhá rodičovská dovolená?
  4. Čeští otcové na rodičovské dovolené

Krátká nebo dlouhá rodičovská dovolená?

Česká republika je v kontextu Evropské legislativy velmi štědrá, co se týká délky rodičovské dovolené. Česko je zemí z druhou nejdelší rodičovskou dovolenou (činí 28 týdnů). Déle než my jsou se svými dětmi doma jen Švédové a Švédky, ve Švédsku ale platí otcovské kvóty, které „nutí“ otce strávit s dětmi doma minimálně osm týdnů z celkového počtu 72 týdnů, jinak rodina přijde o peněžitou pomoc od státu. Kvóty pro otce má z evropských zemí ještě Norsko a Island, ze zemí Evropské unie je ale Švédsko jedinou vlaštovkou.

Německo, Belgie či Francie se vydaly opačnou cestou – genderovou diskriminaci neřeší tak, že pošlou muže, jež je tradičně více orientován na kariéru, domů k dětem, ale tak, že pošlou ženy do práce na naše poměry velmi brzy po porodu. V Německu činí rodičovská dovolená 14 týdnů, v Belgii 15 a ve Francii (ale i v Rakousku, Holansku a Lucembursku) 16 týdnů. Stát tak snížením dávek sociální podpory de facto nutí rodiče vrátit se do zaměstnání a svěřit dítě do péče nějaké třetí osobě (vychovatelka/vychovatel, prarodiče). V tomto případě se ale politika zdá být lehce jednosměrná – zatímco matka je zákonem podporována v tom, aby se brzy po porodu vrátila do práce, muži podpora k péči o dítě chybí.

[Rodičovská, mateřská či otcovská dovolená? ] [Dětem přátelská pracovní místa] [Krátká nebo dlouhá rodičovská dovolená?] [Čeští otcové na rodičovské dovolené]Za správnost textu odpovídá Klára Kubíčková. Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13

-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit 

NAVRCHOLU.cz