Příklady z praxe
Není porod jako porod
- Úvod do problému
- Není porod jako porod
- Autentické porodní příběhy
- Autentické porodní příběhy
- Autentické porodní příběhy
- Shrnutí zkušeností z osobních příběhů
- Jak vybírat porodnici
- Několik slov pro nastávající otce
- Jak se rodí v zahraničí a v ČR
- Porod jako výzva a volba
- Použitá a doporučená literatura:
Není porod jako porod
Medicínský model porodu
Zastánci medicínského modelu spatřují v těhotenství i porodu celou řadu rizik, které ženu i dítě potenciálně ohrožují na zdraví i na životě. Lékaři proto soustřeďují své snažení na to, aby všem případným problémům dokonale předcházeli nebo je prostřednictvím vyzkoušených a účinných medicínských zásahů a opatření včas efektivně řešili. Porod je vnímán jako medicínský problém, který je zapotřebí řešit medicínskými prostředky.
--->medicínský model porodu
Sociální model porodu
Zastánci sociálního modelu vycházejí z předpokladu, že porod je zcela normální fyziologický proces, který většina zdravých rodiček dokáže zvládnout z vlastních sil, pokud jsou pro porodní proces vytvořeny optimální podmínky. Nejde tedy o to porod již dopředu usměrňovat či urychlovat, nýbrž především o to jej nerušit a pouze dohlížet na jeho bezpečný průběh.
--->sociální model porodu
Bezpečný porod - námět pro diskusi
Bezpečný porod je takový porod, který probíhá v podmínkách zaručujících rodící ženě a novorozenci fyzické a psychické bezpečí během všech dob porodních i v době po porodu. Konkrétní odpověď na otázku bezpečného porodu zcela zásadně komplikují nově získané informace o významu přirozených porodních hormonů na zdárný průběh porodu a nejnovější poznatky o vlivu psychiky rodící ženy na spontánní porodní činnost. K základním podmínkám pro normální porod v této souvislosti patří respektování základních potřeb rodící ženy, k nimž patří zejména potřeba nerušeného klidu, potřeba tepla, potřeba intimity a potřeba pocitu bezpečí.
Prožívá-li žena svůj porod v příjemné a uvolněné atmosféře, produkuje její tělo přirozenou cestou a v dostatečném množství hormony potřebné pro spontánní porodní činnost. Jsou-li podmínky porodu nepříznivé, spontánní porodní činnost se zastaví a dítěti je třeba pomoci na svět umělými vnějšími zásahy. Správná hormonální činnost vytváří z tohoto pohledu naprosto zásadní předpoklad úspěšného spontánního porodu.
Hormony nutné pro spontánní porod je tělo buď schopno vyprodukovat samo, nebo mu jsou podávány uměle. Přirozenou cestou tyto hormony vznikají v podkorových centrech mozku, která řídí tzv. nižší a vůlí neovlivnitelné projevy lidského organismu (vedle hormonální aktivity např. i krevní oběh, tělesnou teplotu a pod.). Aby mohla podkorová centra při porodu pracovat naplno, musí v jiné části ženina mozku, totiž v mozkové kůře, dojít naopak k dočasnému útlumu. Mozková kůra je, jak známo, zodpovědná za vyšší, „specificky lidské“, funkce (např. za vědomí, paměť, myšlení či vůli...). V ideálním případě se tedy spontánně rodící žena během porodu ocitá ve zcela mimořádném a oproti normálu značně posunutém stavu vědomí (pro srovnání uveďme stav, který žena - ale i muž - zažívají též při aktu plození, resp. při milostném vyvrcholení). Všechny podobné „výjimečné stavy“ jsou naneštěstí velmi snadno zranitelné, a tak jestliže rodící ženu něco nebo někdo ruší, s velkou pravděpodobností není schopna spontánně porodit.
[Úvod do problému]
[Není porod jako porod]
[Autentické porodní příběhy]
[Autentické porodní příběhy]
[Autentické porodní příběhy]
[Shrnutí zkušeností z osobních příběhů]
[Jak vybírat porodnici]
[Několik slov pro nastávající otce]
[Jak se rodí v zahraničí a v ČR]
[Porod jako výzva a volba]
[Použitá a doporučená literatura:]
|