Příklady z praxe
Uplatňování rovných příležitostí při řízení podniků a firem
- Úvod k případovým studiím
- 1. Expertní skupina pro rovnost
- 2. Kariérní růst žen
- 3. Jak podpořit slaďování rodičovství a profese?
- Shrnutí - Výhody zohlednění perspektivy rovnosti v zaměstnání
2. Kariérní růst žen
Dnes částečně privatizovaná zahraniční firma je dlouhodobě považována za organizaci, která se zajímá o politiku řízení lidských zdrojů a na všech úrovních do ní zahrnuje i otázku rovnosti (jejích třicet tisíc zaměstnanců tvoří přibližně ze čtyřicet procent ženy). I přesto přetrvává nízké zastoupení žen na manažerských pozicích. Toto zjištění se stalo východiskem pro analýzu bariér, které zabraňují ženám v dosahování manažerských pozic. Následující zpráva z roku 1990 je založena na rozhovorech s osmi sty zaměstnanci, i dnes jsou mnohé z učiněných závěrů relevantní:
- Nízký počet žádostí o manažerské pozice je způsoben tím, že ženy často nejsou součástí neformální manažerské kultury.
- Mnoho žen se aktivně nesnaží mít podíl na neformální manažerské kultuře, nejsou k tomu vedeny, nikdo je nevybízí, aby se zapojily.
- Mnoho žen by se rádo stalo manažerkami, nejsou však schopné prorazit v současné kultuře řízení a manažerských profilů.
- Současný management je tvořen mužskými průkopníky a je udržován při životě pozitivním zacházením s muži a neformálním povyšování.
- Oficiálně mají muži i ženy rovné příležitosti, ale přesto mezi nimi existuje povědomí, že v praxi tomu tak zcela není – často kvůli neformální kultuře a povyšování, které jsou vytvořeny a udržovány muži „vychovanými“ uvnitř organizace.
Na základě těchto zjištění je možné pojmenovat konkrétnější motivy pro současné a budoucí aktivity:
- Nedostatek potenciálních vůdčích osobností mezi zaměstnankyněmi
- Nedostatek žen na všech manažerských pozicích
- Snaha přiblížit poměr mužů a žen mezi zaměstnanci k poměru mezi zákazníky
- Obecně zaujmout kompetentní osoby - existuje předpoklad, že v budoucnu bude kvůli demografickým trendům nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců
- Oživení otázky rovnosti, v poslední době se tomuto tématu nevěnovalo příliš pozornosti
Hlavním cílem je podpořit ženy při osazování manažerských pozic s pomocí
- upřednostnění metod vedoucích ke změně současné situace
- analýzy kultury povyšování – motivovat ženy k prosazení i v rámci stávajícího systému kariérního postupu
Obsah iniciativy je možné rozdělit na několik kroků:
- Pomocí dotazníku zjistit, jak zaměstnanci pohlíží na svou kariéru.
- Realizovat výzkum, který by podpořil předpoklad, že manažerky jsou podřízenými přijímány stejně dobře jako manažeři. Výzkum by mohl mužům ukázat, že ženy dokáží být stejně schopné v manažerských funkcích, pro ženy by kladný výsledek mohl znamenat dobrý důvod k vyšší sebedůvěře a impuls pro další postup.
- Vytvořit kariérní koncept: Pro ženy může být např. zajímavější pozice projektové manažerky než tradiční manažerky uprostřed hierarchie. Pozice project manažera/ky poskytuje více flexibility ve vztahu k času i k rozložení pracovních úkolů.
- Vytvořit manažerské programy pro ženy, které byly na mateřské dovolené.
- Zvát ženy k účasti na interním manažerském programu pro ženy i muže.
- Zveřejnit přehledné informace o tom, jaká jsou kritéria pro postup – standardizovat tato kritéria v rámci organizace. Měla by reflektovat hodnoty oceňované organizací.
Organizační opatření
- V organizaci je snaha zacílit se na práci v samostatných skupinkách, které dávají projektovým manažerům (nebo týmovým manažerům) více možností využít delegování úkolů a zodpovědnosti – ponechat více zodpovědnosti za rozhodování na zaměstnancích.
- Další důležitá část projektu je koučování jako metoda, která může inspirovat ženy, aby se stávaly manažerkami; koučování pravděpodobně hraje velmi důležitou roli v zapojení žen na kariérním rozvoji.
Implementace všech iniciativ je koordinována osobou, která je v rámci oddělení řízení lidských zdrojů zodpovědná za personální a manažerský rozvoj. Úzce spolupracuje též se strategickým managementem.
[Úvod k případovým studiím]
[1. Expertní skupina pro rovnost]
[2. Kariérní růst žen]
[3. Jak podpořit slaďování rodičovství a profese?]
[Shrnutí - Výhody zohlednění perspektivy rovnosti v zaměstnání]
|