Slovníček
Gender - Vysvětlení některých základních pojmů
Diversita - rozdílnost hodnot, postojů, kulturních perspektiv, víry, etnického zázemí, sexuální orientace, schopností, znalostí a životních zkušeností každého jednotlivce v jakékoliv skupině lidí.
Gender – koncept, který odkazuje na sociální rozdíly a role (v protikladu k bilogickým rozdílům) mezi muži a ženami. Genderové postavení je naučené, může se měnit v čase. Může existovat v různých variantách i v rámci jedné kultury, často se ale liší zejména mezi kulturami.
Gender je konstruován jako kategorie asymterická. Vše, co je spojováno s maskulinitou (např. objektivita, racionalita, aktivita apod.) je v naší kultuře vnímáno jako odlišné a hodnotnější a nadřazené tomu, co je feminní.
Gender např. strukturuje i naši individuální identitu – každá a každý z nás reprodukuje vlastní feminitu nebo maskulinitu v tom, jak chodíme, jak sedíme, jak držíme tělo, jak se oblékáme.
Gender impact assessment/ Zhodnocení vlivu dle genderu- návrhy opatření jsou prozkoumány vzhledem k možnému rozdílnému vlivu na muže a ženy, jsou přijímána taková opatření, která minimalizují či přímo odstraňují diskriminační vlivy a která podporují genderovou rovnost.
Další informace
Oddělení pro genderovou rovnost, Irsko
Gender(ová) role – soubor zjevných i skrytých předpisů platných pro chování a jednání žen a mužů a vztahů mezi nimi. Ženám a mužům jsou v rámci genderových rolí připisovány různé práce, hodnoty, povinnosti a odpovědnosti. genderové role se vytvářejí a utvrzují zejména v oblasti rodiny, vzdělávacího systému, zaměstnání a celospolečenských norem a hodnot.
Gender(ová) identita – subjektivní v čase přetrvávající vědomí sebe sama jako muže nebo ženy.
Gender mainstreaming - Uplatňování GM v podstatě znamená při rozhodování zahrnout následující tři body:
- jaké zdroje jsou dostupné ženám a mužům? má některá skupina méně zdrojů? Má některá skupina zhoršený přístup ke zdrojům? Pokud ano, je potřeba věnovat se změně této situace;
- existují rozdíly mezi každodenní činností mužů a žen? Jsou služby a opatření poskytována tak, aby z nich muži i ženy mohli těžit pokud možno, co nejrovnějším dílem?
- Jaká je reprezentace žen a mužů v organizaci? Jsou rovnoměrně zastoupeni i rozhodovacích funkcích? Je nasloucháno stejně vážně hlasům mužů i žen?
GM je strategie pro dosažení rovnosti žen a mužů spočívá v začlenění hlediska obou pohlaví do každodenních otázek, na všech úrovních rozhodování a ve všech oblastech politiky. Všechny návrhy jsou zvažovány z hlediska příležitostí žen a mužů s cílem dosáhnout rovnosti, která je podporována změnou norem a přerozdělením moci a zdrojů v dané oblasti.
Gender mainstreaming a Evropská unie
Další informace Oddělení pro genderovou rovnost zaleženého vládou Irska
Genderově neutrální - opatření, které nemá rozdílný dopad pro muže a ženy, a to ani v negativním ani v pozitivním smyslu.
Genderová rovnost - koncept zahrnující právo všech lidských bytostí na rozvoj svých osobních schopností a možnost rozhodování neomezenou přísnými genderovými rolemi; rozdílné chování, cíle a potřeby žen a mužů jsou brány v úvahu a jsou srovnatelně hodnoceny.
Genderově slepý - opatření, která ignorují dimenzi genderové rovnosti, v důsledku mají rozdílný dopad dle pohlaví.
Feminismus (feminismy) – toto různorodé hnutí má své počátky na konci 18. a na začátku 19. století a vychází z přesvědčení o nerovném postavení žen ve společnosti. Feministky první vlny usilovaly především o dosažení základních občanských práv, jako je volební právo, právo na vzdělání a na majetek. V druhé vlně se feminismus rozvíjel v 60. letech 20. století v USA, kdy byl úzce spojen zejména s bojem na lidská práva pro všechny.
Feministky poukazují na to, že ženy jsou ve společnosti podceňovány, nemají rovnoprávné zastoupení v politice či odborech, jejich práce v domácnosti a při výchově dětí není nijak hodnocena a nemá dostatečnou prestiž.
V dnešní době mluvíme o třetí vlně feminismu – jejím cílem je rozvíjet dosažená ženská práva. Feministky třetí vlny nevidí v mužích nepřátele, naopak usilují o společný dialog.
Feministky se zabývají širokou škálou oblastí a vycházejí z různých teorií, není tedy možné mluvit o feminismu jako uceleném hnutí. Některé požadavky jsou však společné: 1.stejné mzdy žen a mužů za stejnou práci, 2. stejné příležitosti a stejný přístup ke vzdělání mužů a žen, 3. možnost antikoncepce a interrupce, 4. společné formy péče o děti, 5. právní a finanční nezávislost všech žen, 6. ukončení diskriminace lesbiček, 7. ochrana všech žen bez ohledu na jejich status před jakýmikoliv formami násilí, 8. přeformulování všech zákonů, ale i přestrukturování institucí, které zvýrazňují mužskou dominanci a umožňují agresi mužů vůči ženám.
Pohlaví – zahrnuje základní fyziologické rozdíly mezi muži a ženami, zejména tedy odlišnosti týkající se pohlavních orgánů a reprodukčních dispozic.
Slovník genderových pojmů - stránky Genderonline.cz
Glosář na téma genderová rovnost v angličtině - stránky Evropské komise
|