Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
    ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI - Dobře vychovaná žena změní dějiny málokdy!
- Příklady z praxe
- Jak na to
- Zákony
- Odkazy
- Slovníček

Příklady z praxe

Jak se v Praze žije rodičům s dětmi?

 1. Úvod
 2. Veřejná doprava
 3. Pěšky Prahou
 4. Cestování autem
 5. Nemocnice a lékařská péče
 6. Úřady, banky
 7. Kulturní a vzdělávací zařízení
 8. Obchody, restaurace, kavárny a cukrárny
 9. Fitness centra
 10. Jazykové (i jiné) školy
 11. Kostely a náboženská zařízení
 12. Mateřská centra a podobná zařízení
 13. Závěr

Kulturní a vzdělávací zařízení

Ani na mateřské dovolené nemusíte rezignovat na kulturní a společenský život, naopak jste přece jen trochu většími pány svého času než lidé v pracovním poměru. A co se týče tohoto druhu vyžití, v Praze je skutečně velký výběr.

 • Národní divadlo (Ostrovní 1, Praha 1) - Vstup otáčivými dveřmi, kde je i pokladna, je s kočárkem obtížný.
 • Národní muzeum(Václavské nám., Praha 1) - Má schody ke kase. Dále je výtah pro vozíčkáře. Záchody nejsou uzpůsobeny pro děti. Je tu nekuřácká kavárna.
 • Muzeum hraček (Pražský hrad, Praha 1) - Je zajímavé, leč ve věži se spoustou schodů.
 • Národní zemědělské muzeum(Kostelní 44, Praha 7) - Má malou farmu ve dvoře, bezbariérový vstup.
 • Galerie Rudolfinum (Palachovo nám., Praha 1) - Bezbariérová galerie, kam mají děti vstup zdarma.
 • Národní galerie (Veletržní palác, Praha 7) - Nabízí rodinné vstupné.
 • Obecní dům (Hybernská ul., Praha 1) - Výtah s portýrem vás s kočárkem vyveze do obou pater, kde se konají výstavy. Nic speciálního pro děti tu však není. Dole v informačním a kulturním středisku je kavárna, kde se ovšem kouří.
 • Národní knihovna - Klementinum (Mariánské nám. 5, Praha 1) - Má bezbariérový vchod, jinak žádné zařízení pro děti.
 • Městská knihovna (Mariánské nám. 1, Praha 1) - Má bezbariérový vstup, v přízemí v dětském oddělení hrací koutek s možností kreslit si u stolečku. Je zde dětské WC (bez možnosti přebalit dítě).
 • Městská knihovna (Oldřichova 1, Praha 2) - Bezbariérový vstup, pro děti možnost prohlížet časopisy u stolečků.
 • Městská knihovna (nám. 14. října, Praha 5 - Smíchov) - Je v patře, ale nahoru jezdí prostorný výtah pro kočárky.
 • Knihovna pro děti (Národní Obrany 29, Praha 6) - V knihovně se nachází malý hrací koutek -nízký stůl s nízkými židlemi a knížkami na prohlížení, pastelky a papíry. Vstup je bezbariérový.
 • Zoologická zahrada (Troja, Praha 8) - Obecně dětem velmi příznivá, zapůjčí golfky nebo vozíčky. Má malou dětskou zoo. Záchodky jsou uzpůsobeny dětem i na přebalování. Možnost občerstvení.
 • Botanická zahrada UK (Albertov, Praha 2) - Je to zelená oáza v rušném centru, s kočárky se smí jezdit jen po hlavních cestách, ne mezi záhony; smí se i do skleníků, ale bývá tam tlačenice - v pondělí bývá volněji. WC není speciální pro děti, ale jen pro invalidy.
 • Karlínské Spektrum (Karlínské náměstí, Praha 8) - Nabízí divadlo a pohádky, je zde kavárna. Musí se však do schodů.
 • Reduta + Minaret (Národní třída, Praha 1) - Kromě jazz klubu je tu i divadélko Minaret, kde hrají pohádky. Kočárek lze nechat u šaten, kam musíte zdolat několik schodů. (Mám zkušenost, že divadlo během pohádky praskalo ve švech, jelikož řada lidí seděla i v uličkách. Zřejmě bylo prodáno o hodně víc vstupenek než je kapacita sálu…)
 • Arcidiecézní charita (Londýnská 44, Praha 2) - Jsou zde schody, kočárky lze nechat u vrátnice. V každém patře je WC.
 • Slovanský dům (Na Příkopech, Praha 1) - V zahradě je dětský koutek.
 • Vila Portheimka (Štefánikova ul., Praha 5 - Smíchov) - Konají se výstavy i další akce pro děti. Jsou tu samé schody, kočárky se musí nechávat dole u pokladen. Pro více kočárků však nejsou prostory.
 • Jindřišská věž (Jindřišská ul., Praha 1) - Konají se tu výstavy i divadelní představení pro děti. Do devátého patra je rychlovýtah, dále pouze točité schody. Prostory jsou pro manipulaci s kočárkem stísněné. K dispozici je bezbariérové WC.
 • Český rozhlas (Vinohradská 12, Praha 2) - Má bezbariérový vstup - v historické budově na Vinohradské ulici jen do 4. patra (dále jezdí výtah pater noster), ve zrekonstruovaných částech a novém studiovém domě v Římské ulici zcela bezbariérové; k dětem milý personál - v recepci možno nechat kočárek.
 • Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy (Drtinova 1a, Praha 5) - Bezbariérový vstup. Je zde dětská zoo (poníci, kozy…) - vstup zdarma, příjemné zahrady. Je přímo propojena s parkem Sacré Coeur, kde jsou dětská hřiště.

Závěr:

Většina divadélek, kde se hrají pohádky, je bezbariérových. Existují i různá centra nabízející výtvarné a jiné tvůrčí dílny i pro nejmenší děti v doprovodu rodičů. Jedna škola v budově UK nabízí dokonce angličtinu pro děti od narození v doprovodu rodičů…

[Úvod] [Veřejná doprava] [Pěšky Prahou] [Cestování autem] [Nemocnice a lékařská péče] [Úřady, banky ] [Kulturní a vzdělávací zařízení] [Obchody, restaurace, kavárny a cukrárny] [Fitness centra] [Jazykové (i jiné) školy] [Kostely a náboženská zařízení] [Mateřská centra a podobná zařízení] [Závěr]Za správnost textu odpovídá Zuzana Burdová. Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13

-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit