Rovné příleitosti
Rovné příležitosti
Rovnost příležitostí spočívá v první řadě v rovnosti šancí, v možnosti uplatnit se ve společnosti a dosáhnout svých práv. Mají u nás muži a ženy srovnatelné šance? Na základě mnoha údajů se lze domnívat, že rovnoprávnost má více či méně významné trhliny, před kterými často schováváme hlavu do písku a snažíme se je bagatelizovat. Přestože mužská a ženská role postupně ztrácí své striktní ohraničení a pole působnosti se stále více prolínají, ženský hlas nezní v naší společnosti dostatečně hlasitě na to, aby se efektivně řešily problémy nerovnosti mužů a žen. A co hlas mužský? Tradiční stereotypy rozhodně komplikují i postavení mužů například při péči o děti.
Smyslem těchto stránek je pojmenovat určité problémy týkající se postavení žen a mužů v naší společnosti a případně naznačit způsoby možného postupného řešení.
V oblasti Rovné příležitosti najdete:
- Konkrétní návody pro případ, že jste rozhodnuti v této otázce aktivně jednat.
- Právní vymezení problematiky. Upozorňujeme zde i na některá legislativní opatření, která jsou aplikována v rámci členských států Evropské unie.
- Odkazy na další zajímavé zdroje užitečné pro toho, kdo se rozhodne problematikou postavení žen a mužů více zabývat.
- Příklady z praxe - případové studie, které vám podrobněji přiblíží vybraná témata a kauzy.
Při uvažování o rovných příležitostech se často setkáváme s pojmy, které nejsou zcela obvyklé, ale pro pochopení dané problematiky klíčové (zejména jde o pojem gender a feminismy). Proto vám hned v úvodu nabízíme stručný slovníček pojmů – definice zde uvedené nejsou rozhodně jediné možné a v jistém smyslu jsou i pro svoji stručnost málo přesné. K prvotní orientaci je však považujeme za dostačující.
Chcete-li se na úvod dozvědět, jak se k prosazování rovných příležitostí staví vláda ČR, jak to hodnotí nevládní organizace a jaké mezinárodní úmluvy jsou v této oblasti pro ČR závazné, podívejte se sem.
Rovné příležitosti a Evropská unie
Oblast rovné příležitosti byla na jaře 2005 rozšířena o informace a odkazy týkající se rovných příležitostí v Evropské unii a souvislostí s politikami EU na podporu rovných příležitostí.
V rozšířeném úvodu najdete přehled legislativy a nástrojů, které EU využívá při prosazování genderové rovnosti.
V jednotlivých tématických sekcích potom najdete zvlášť informace týkajících se politik a pravidel EU a příkladů z členských zemí EU.
V příkladech z praxe přibyly dvě studie, které se zaměřují i na zkušenosti z členských států EU.
Vyberte si tedy v levém menu a chopte se příležitosti!
Aktualizace a rozšíření sekce Rovné příležitosti v roce 2005 byla umožněna díky projektu „Občanská společnost – rovné příležitosti“ podpořeného Ministerstvem práce a sociálních věcí.
Na tvorbě sekce rovné příležitosti se podílela organizace Gender studies, o.p.s.
|