Obcanská společnost
Hledej
kontakt mapa stránek o projektu zpravodaj
Právo vědět Účast na rozhodování Rovné příležitosti Občan v EU Výchova k občanství Filosofie
    ÚČAST NA ROZHODOVÁNÍ - Zapojte se, stojí to za to!
- Příklady z praxe
- Jak na to
- Zákony
- Odkazy
- Slovníček

Příklady z praxe

Nový správní řád = konec demokracie?

  1. 1. Úvod
  2. 2. Problém, kterého se kauza týká
  3. 3. Popis stran zúčastněných v problému
  4. 4. Vývoj kauzy
  5. 5. Poučení z kauzy

2. Problém, kterého se kauza týká

Občanská sdružení Ekologický právní servis (EPS) a Ateliér pro životní prostředí (AŽP) vystoupila s kritikou již ve fázi, kdy správní řád projednávalo ministerstvo vnitra. Nový správní řád, pokud by vešel v platnost v navrhované podobě, by totiž omezil práva účastníků řízení, například při povolování staveb s negativním dopadem na životní prostředí. EPS a AŽP také kritizovaly složitost návrhu, která bude působit problémy úřadům. Pravomoci v rozhodování úřadu o tom, nakolik a zda vůbec se záležitost dotýká dalších možných účastníků správního řízení, vytváří podle kritiků podmínky ke korupci.

Podle současného správního řádu má například majitel domu, v jehož sousedství má být postavena dálnice, ve správním řízení stejná práva jako investor a může tak své zájmy hájit, stejná práva mají i občanská sdružení hájící veřejný zájem, například ochrany životního prostředí. Podle nového správního řádu má mít plná práva pouze investor, o rozsahu práv majitele rozhodne úředník příslušného správního úřadu (podle toho, zda a nakolik se daná záležitost dotčené osoby týká) a občanská sdružení se stanou takzvanými přidruženými účastníky řízení, tedy s omezenou možností ovlivnit výsledek. Právníci z Ekologického právního servisu mají za to, že kategorizace účastníků řízení odporuje Listině základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR a v níž se v článku 37 říká: "Všichni účastníci jsou si rovni."

Nový správní řád kritici také považují za zbytečně složitý, což umožňuje různé interpretace. "Dnešní správní řád je relativně jednoduchý, má 68 paragrafů, platí třicet let a přesto s ním má dodnes řada úředníků potíže," řekl pro Ekolist po drátě Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí. "Když jim dáte správní řád o sto padesáti paragrafech, v němž se pořádně nevyzná ani odborník, tak si snad dovedete představit, jak to dopadne."

[1. Úvod] [2. Problém, kterého se kauza týká] [3. Popis stran zúčastněných v problému] [4. Vývoj kauzy] [5. Poučení z kauzy]



Za správnost textu odpovídá Lucie Peláková, Zuzana Drhová . Poslední aktualizace: 11/20/2008 12:13

-
EU-Town twinning Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah stránek odpovídá výlučně autor. Stránky nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

©2003 - 2006 Econnect webhosting, webdesign a redakční systém Toolkit